Łukasz Kubot siódmym reprezentantem Polski w finale turnieju Wielkiego Szlema

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Przed Łukaszem Kubotem tylko sześcioro Polaków docierało do finału zawodów w Wielkim Szlemie. Jak biało-czerwoni radzili sobie w meczach o największe tenisowe laury w singlu, deblu i mikście?

Przed Erą Open jedynym reprezentantem Polski odnoszącym znakomite wyniki na wielkoszlemowych turniejach była Jadwiga Jędrzejowska. Popularna "Jed" w 1936 roku dotarła wspólnie z Susan Noel do finału debla międzynarodowych mistrzostw Francji, ale w decydującym pojedynku górą były Simone Mathieu i Billie Yorke.

Sezon później pochodząca z Krakowa tenisistka dwukrotnie w Wielkim Szlemie meldowała się w finałach singla. Najpierw w Wimbledonie pokonała ją po zaciętym boju Dorothy Round, choć Jędrzejowska prowadziła w decydującej partii już 4:2. W Nowym Jorku finałową rywalką Polki była Chilijka Anita Liziana, która po dwusetowym spotkaniu została pierwszą latynoamerykańską mistrzynią w Wielkim Szlemie.

Przed wybuchem II wojny światowej Jędrzejowska osiągnęła jeszcze w międzynarodowych mistrzostwach Stanów Zjednoczonych finał debla, ale wspólnie z Simone Mathieu przegrała z Alice Marble i Sarah Palfrey. Przełomowy okazał się tak nieszczęśliwy ze względów historycznych rok 1939. Podczas międzynarodowych mistrzostw Francji przegrała z Mathieu w finale singla, lecz razem z Francuzką sięgnęła po tytuł w grze podwójnej. W 1947 roku "Jed" powróciła jeszcze do Paryża i wspólnie z Cristeą Caralulisem dotarła do finału miksta. Polsko-rumuńska para była jednak bezsilna w starciu z Sheillą Summers i Erikiem Sturgessem.

Od historycznego sukcesu Jędrzejowskiej w Paryżu musiało upłynąć aż 39 lat, by Polak mógł się cieszyć z triumfu w jednej z najważniejszych imprez tenisowych sezonu. Wojciech Fibak, już w Erze Open, dotarł do finału międzynarodowych mistrzostw Australii i wspólnie z reprezentantem gospodarzy Kimem Warwickiem wygrał ostatecznie całe zawody, pokonując w finale Paula Kronka i Cliffa Letchera. Rok wcześniej Fibak wspólnie z Janem Kodesem osiągnął deblowy finał w Paryżu, ale w czterech setach Polaka i Czecha pokonali wówczas Amerykanin Brian Gottfried i Meksykanin Raul Ramirez.

Na kolejny występ naszego reprezentanta w wielkoszlemowym finale fani białego sportu nad Wisłą musieli czekać aż do 2011 roku. O tytuł w grze podwójnej US Open starali się Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, ale w starciu z Jürgenem Melzerem i Philippem Petzschnerem zdołali oni ugrać zaledwie cztery gemy. Mecz na długo pozostanie w pamięci polskich kibiców, bowiem w trakcie jednej z wymian brakiem tenisowej kultury wykazał się Niemiec, nie przyznając się do nieczystego odbicia piłki nogą.

W sezonie 2012 biało-czerwoni aż trzykrotnie meldowali się w finałach zawodów Wielkiego Szlema. Najpierw uczyniła to Klaudia Jans-Ignacik, która wspólnie z Santiago Gonzálezem dotarła do decydującej fazy w turnieju miksta w Paryżu. Polsko-meksykańska para walczyła bardzo dzielnie, ale ostatecznie musiała uznać wyższość Sanii Mirzy i Mahesha Bhupathiego z Indii.

Na przełomie czerwca i lipca o krok od największego sukcesu w karierze była Agnieszka Radwańska, która znakomicie zaprezentowała się na trawnikach Wimbledonu. W świątyni tenisa krakowianka doszła do wielkiego finału, w którym dopiero po trzysetowym boju przegrała z powracającą wówczas na szczyt Amerykanką Sereną Williams.

Kilka miesięcy później, w Nowym Jorku, po raz drugi w finale znalazł się Marcin Matkowski, ale tym razem szczecinianin uczynił to w grze mieszanej, w której jego partnerką była Kveta Peschke. Polsko-czeska para w swoim wspólnym debiucie w Wielkim Szlemie nie wykorzystała w decydującym spotkaniu dwóch piłek meczowych i po mistrzowskim tie breaku uległa Rosjance Jekaterinie Makarowej i Brazylijczykowi Bruno Soaresowi.

W sobotę siódmym Polakiem, który dostąpi zaszczytu gry w wielkoszlemowym finale, będzie Łukasz Kubot. 31-letni lubinianin zagra o tytuł w deblu w Australian Open wspólnie z Robertem Lindstedtem, a rywalami polsko-szwedzkiej pary będą Amerykanin Eric Butorac i Raven Klaasen z RPA. Pojedynek odbędzie się jako drugi w kolejności od godz. 9:30 naszego czasu na Rod Laver Arena. Wcześniej o zwycięstwo w singlu pań powalczą Chinka Na Li i Słowaczka Dominika Cibulkova.

Biało-czerwoni w finałach Wielkiego Szlema:

TurniejReprezentant PolskiGraWynik finału
Roland Garros 1936Jadwiga Jędrzejowskapodwójna6:2, 4:6, 4:6
Wimbledon 1937Jadwiga Jędrzejowskapojedyncza2:6, 6:2, 5:7
US Open 1937Jadwiga Jędrzejowskapojedyncza4:6, 2:6
US Open 1938Jadwiga Jędrzejowskapodwójna8:6, 4:6, 3:6
Roland Garros 1939Jadwiga Jędrzejowskapojedyncza3:6, 6:8
Roland Garros 1939Jadwiga Jędrzejowskapodwójna7:5, 7:5
Roland Garros 1947Jadwiga Jędrzejowskamieszana0:6, 0:6
Roland Garros 1977Wojciech Fibakpodwójna6:7, 6:4, 3:6, 4:6
Australian Open 1978Wojciech Fibakpodwójna7:6, 7:5
US Open 2011Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowskipodwójna2:6, 2:6
Roland Garros 2012Klaudia Jans-Ignacikmieszana6:7, 1:6
Wimbledon 2012Agnieszka Radwańskapojedyncza1:6, 7:5, 2:6
US Open 2012Marcin Matkowskimieszana7:6, 1:6, 10-12
Australian Open 2014Łukasz Kubotpodwójna

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Źródło artykułu: