Puchar Davisa: Federer i Wawrinka nie zawiedli, Francja i Niemcy bliżej ćwierćfinału

Stanislas Wawrinka i Roger Federer wyprowadzili Szwajcarię na prowadzenie w meczu z Serbią w Nowym Sadzie. Bliżej awansu do ćwierćfinału Grupy Światowej Pucharu Davisa są również Francuzi i Niemcy.

Rafał Smoliński

W Nowym Sadzie już wcześniej było pewne, że zabraknie Janko Tipsarevicia i Viktora Troickiego, a ostatecznie z występu zrezygnował również Novak Djoković. Świeżo upieczony triumfator Australian Open, Stanislas Wawrinka, przyjechał do Serbii prosto z Melbourne, a dzień przed losowaniem dołączył do niego Roger Federer i Szwajcaria stała się faworytem całego spotkania.

Pierwszy punkt dla Helwetów zdobył w piątek Federer, który pokonał 6:4, 7:5, 6:2 Iliję Bozoljaca. 17-krotny mistrz wielkoszlemowy w drugim secie powrócił ze stanu 2:5 i po 158 minutach ostatecznie triumfował. - Na początku miałem problem z odczytaniem jego serwisu. Nie byłem tym jednak zaskoczony, gdyż grałem z nim nie tak dawno i wiedziałem, że dysponuje potężnym podaniem. Jestem zadowolony, że w drugim secie udanie powróciłem do gry. Najważniejsze, iż wygrałem bez straty seta - stwierdził po meczu Federer.

Problemy z odniesieniem zwycięstwa miał w piątek Wawrinka, który Dusana Lajovicia pokonał ostatecznie 6:4, 4:6, 6:1, 7:6(7). Świeżo upieczony mistrz Australii nie był w pełni sił, a pod koniec czwartego seta wyraźnie sygnalizował problem z prawą dłonią. Serb miał swoje szanse, by doprowadzić do piątej partii, lecz nie wykorzystał w tie breaku dwóch setboli. - Nie miałem zbyt wiele czasu, aby się przygotować, ale byłem zdeterminowany, by walczyć i wygrać ten mecz. Bardzo się cieszę z tego, że dałem rady - powiedział po meczu Stan.

We Frankfurcie Niemcy w pełni wykorzystali swoją szansę i po pierwszym dniu prowadzą 2-0 z Hiszpanami. Najpierw punkt dla gospodarzy zdobył Philipp Kohlschreiber, który pewnie rozprawił się z debiutującym w Pucharze Davisa Roberto Bautistą. Niemiec zwyciężył Hiszpana 6:2, 6:4, 6:2, a potrzebował do tego niespełna siedmiu kwadransów.

Znacznie więcej emocji było w drugim starciu, w którym Florian Mayer zwyciężył 7:6(6), 7:6(4), 1:6, 5:7, 6:3 Feliciano Lopeza. Tenisista z Bayreuth mógł zwieńczyć pojedynek już w czwartym secie, lecz nie wykorzystał dwóch meczboli, a przy tym doznał kontuzji prawego barku. - Wziąłem tabletkę przeciwbólową i na początku piątego seta poczułem się lepiej. To był absolutny dramat w końcówce, ale publiczność mnie wspierała. Byłbym bardzo zawiedziony, gdybym przegrał ten mecz. To zwycięstwo jest szczególnie ważne dla naszej drużyny - stwierdził Mayer.

Hiszpanie przyjechali do Frankfurtu bez Rafaela Nadala i Davida Ferrera. Lider rankingu ATP gorąco wspierał swoich rodaków przed telewizorem, ale podopieczni Carlosa Moyi nie byli w stanie odnieść w piątek żadnej korzyści. Tenisiści z Półwyspu Iberyjskiego liczą, że w sobotę humory poprawią im David Marrero i Fernando Verdasco, triumfatorzy turnieju debla zeszłorocznych Finałów ATP World Tour.

Krok od ćwierćfinału są również Francuzi, którzy w La Roche-sur-Yon prowadzą 2-0 z Australijczykami. Richard Gasquet miał tylko w pierwszej partii problemy z Nickiem Kyrgiosem, bowiem potrzebował w niej do zwycięstwa tie breaka. - Wygranie pierwszego seta było bardzo ważne. On jest bardzo utalentowany i serwuje bardzo dobrze, ale po tie breaku poczułem się już bardzo pewnie - wyznał najlepszy aktualnie z Trójkolorowych.

Gasquet pokonał Kyrgiosa 7:6(3), 6:2, 6:2, a drugi punkt dołożył Jo-Wilfried Tsonga, zwyciężając Lleytona Hewitta 6:3, 6:2, 7:6(2). - Czułem się dziś znakomicie na korcie, a przy takiej mojej postawie każdemu jest trudno ze mną grać. W trzecim secie Lleyton udowodnił, że jest wielkim wojownikiem, ale byłem w stanie podnieść poziom swojej gry w tie breaku - komentował po meczu 10. aktualnie tenisista świata.

W Ostrawie broniący tytułu Czesi remisują niespodziewanie po pierwszym dniu z Holendrami. Radek Stepanek prowadził już 2-1 w setach z Robinem Haase, ale doświadczony reprezentant naszych południowych sąsiadów nie wytrzymał fizycznie trudów tego meczu i przegrał ostatecznie 6:3, 4:6, 7:6(4), 2:6, 1:6. Na szczęście dla gospodarzy problemów nie miał Tomas Berdych, który Igora Sijslinga zwyciężył pewnie 6:3, 6:3, 6:0.

Remis jest również w Mar del Plata, gdzie Argentyna podejmuje drużynę Italii. Pierwszy punkt dla gospodarzy zdobył Carlos Berlocq, pokonując 4:6, 6:0, 6:2, 6:1 Andreasa Seppiego, który na korcie nie wyglądał w piątek za dobrze. Na szczęście dla Włochów w składzie znalazł się Fabio Fognini. Lider tenisistów z Półwyspu Apenińskiego dał remis swojej drużynie, ogrywając 7:5, 6:2, 6:2 Juana Monaco.

Czechy - Holandia 1:1, Cez Arena, Ostrawa (Czechy)
I runda Grupy Światowej, kort twardy w hali
piątek-niedziela, 31 stycznia - 2 lutego

Gra 1.: Radek Štěpánek - Robin Haase 6:3, 4:6, 7:6(4), 2:6, 1:6
Gra 2.: Tomáš Berdych - Igor Sijsling 6:3, 6:3, 6:0
Gra 3.: Lukáš Rosol / Jiří Veselý - Thiemo de Bakker / Jean-Julien Rojer *sobota od godz. 14:00
Gra 4.: Tomáš Berdych - Robin Haase *niedziela od godz. 13:00
Gra 5.: Radek Štěpánek - Igor Sijsling *niedziela

Niemcy - Hiszpania 2:0, Fraport Arena, Frankfurt (Niemcy)

Gra 1.: Philipp Kohlschreiber - Roberto Bautista 6:2, 6:4, 6:2
Gra 2.: Florian Mayer - Feliciano López 7:6(6), 7:6(4), 1:6, 5:7, 6:3
Gra 3.: Daniel Brands / Tommy Haas - David Marrero / Fernando Verdasco *sobota od godz. 13:00
Gra 4.: Philipp Kohlschreiber - Feliciano López *niedziela od godz. 13:00
Gra 5.: Florian Mayer - Roberto Bautista *niedziela

Francja - Australia 2:0, Vendéspace, La Roche-sur-Yon (Francja)
I runda Grupy Światowej, kort ziemny w hali

Gra 1.: Richard Gasquet - Nick Kyrgios 7:6(3), 6:2, 6:2
Gra 2.: Jo-Wilfried Tsonga - Lleyton Hewitt 6:3, 6:2, 7:6(2)
Gra 3.: Julien Benneteau / Gaël Monfils - Chris Guccione / Lleyton Hewitt *sobota od godz. 14:00
Gra 4.: Richard Gasquet - Lleyton Hewitt *niedziela od godz. 13:00
Gra 5.: Jo-Wilfried Tsonga - Nick Kyrgios *niedziela

Argentyna - Włochy 1:1, Patinodromo Municipal "Adalberto Lugea", Mar del Plata (Argentyna)
I runda Grupy Światowej, kort ziemny

Gra 1.: Carlos Berlocq - Andreas Seppi 4:6, 6:0, 6:2, 6:1
Gra 2.: Juan Mónaco - Fabio Fognini 5:7, 2:6, 2:6
Gra 3.: Eduardo Schwank / Horacio Zeballos - Simone Bolelli / Filippo Volandri *sobota od godz. 17:00
Gra 4.: Carlos Berlocq - Fabio Fognini *niedziela od godz. 15:30
Gra 5.: Juan Mónaco - Andreas Seppi *niedziela

Serbia - Szwajcaria 0:2
, Spens Sport Centre, Nowy Sad (Serbia)

Gra 1.: Ilija Bozoljac - Roger Federer 4:6, 5:7, 2:6
Gra 2.: Dušan Lajović - Stanislas Wawrinka 4:6, 6:4, 1:6, 6:7(7)
Gra 3.: Filip Krajinović / Nenad Zimonjić - Marco Chiudinelli / Michael Lammer *sobota od godz. 15:00
Gra 4.: Dušan Lajović - Roger Federer *niedziela od godz. 13:00
Gra 5.: Ilija Bozoljac - Stanislas Wawrinka *niedziela

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!