WTA Florianopolis: Słodki rewanż Zakopalovej na Muguruzie, trzeci tytuł Czeszki

Klara Zakopalova odwróciła losy finału z Garbine Muguruzą i wygrała turniej WTA we Florianopolis. Czeszka zdobyła trzeci tytuł w karierze.

Po przegraniu sześciu finałów z rzędu, z czego dwóch w tym sezonie (Hobart, Rio de Janeiro), Klara Zakopalova (WTA 32) wywalczyła swój trzeci tytuł. Pierwsze triumfy Czeszka święciła w 2005 roku w Den Bosch i Portorožu. Zawodniczka z Pragi przegrywała 4:6, 2:5, ale zdobyła 11 gemów z rzędu i pokonała Garbine Muguruzę (WTA 36) 4:6, 7:5, 6:0. Zakopalová wzięła na Hiszpance rewanż za porażkę poniesioną w styczniu w finale turnieju w Hobart. Bilans wszystkich jej finałów to teraz 3-12.

W trwającym dwie godziny i 12 minut spotkaniu Czeszka wykorzystała osiem z 17 break pointów. Zakopalová zdobyła w sumie o 17 punktów więcej (101-84). Dla Muguruzy był to drugi finał w karierze. W styczniu w Hobart w drodze po tytuł rozegrała osiem meczów, bo zaczynała od kwalifikacji. Hiszpanka sezon otwierała jako 64. rakieta globu. Poza triumfem w w stolicy Tasmanii, awans do Top 40 dała jej IV runda Australian Open.

- W I secie grałam dobrze, ona po prostu grała trochę lepiej, ale w II secie była po prostu niesamowita - powiedziała Zakopalová. - Jednak później może zaczęła popełniać jakieś błędy, a ja byłam trochę bardziej cierpliwa. Po tym jak wygrałam II seta powiedziałam sobie, że wszystko może się zdarzyć. Przegrywałam przez cały mecz, ale w finale wszystko jest możliwe. Myślę, że miałam trochę szczęścia i jestem bardzo zadowolona, że przeszłam przez to i wygrałam III seta, zdobyłam tytuł.

Czeszka dwa razy grała w IV rundzie wielkoszlemowej imprezy (Wimbledon 2010, Rolanda Garros 2012), w kwietniu ubiegłego roku zadebiutowała w Top 20, ale na kolejny tytuł czekała ponad osiem lat. W Den Bosch i Portorožu triumfowała w czerwcu i wrześniu 2005 roku, jeszcze jako Klára Koukalová (w czerwcu 2006 roku wyszła została żoną piłkarza Jana Zakopala).

Turniej debla wygrały Anabel Medina i Jarosława Szwiedowa, które pokonały 7:6(1), 2:6, 10-3 Francescę Schiavone i Silvię Soler. Hiszpanka i Kazaszka tym samym obroniły tytuł. Rok temu wygrały tutaj w finale z Anne Keothavong i Walerią Sawinicz. Medina zdobyła swój 22. deblowy tytuł. Największe triumfy święciła w Rolandzie Garrosie w 2008 i 2009 roku wspólnie z rodaczką Virginią Ruano Pascual. Szwiedowa również w swoim dorobku ma dwa wielkoszlemowe tytuły (Wimbledon i US Open 2010 w parze z Vanią King). Kazaszka w piątek sięgnęła po dziewiąte deblowe trofeum.

Brasil Tennis Cup, Florianopolis (Brazylia)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
piątek-sobota, 28 lutego-1 marca

finał gry pojedynczej:

Klára Zakopalová (Czechy, 3) - Garbiñe Muguruza (Hiszpania, 2) 4:6, 7:5, 6:0

finał gry podwójnej:

Anabel Medina (Hiszpania, 3) / Jarosława Szwiedowa (Kazachstan, 3) - Francesca Schiavone (Włochy) / Silvia Soler (Hiszpania) 7:6(1), 2:6, 10-3

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!