WTA Stuttgart: Będzie 11. mecz Agnieszki Radwańskiej z Marią Szarapową

Maria Szarapowa wygrała 10. mecz z rzędu w turnieju WTA w Stuttgarcie. W II rundzie Rosjanka pokonała rodaczkę Anastazję Pawluczenkową.

Po blisko 3,5-godzinnym maratonie z Lucie Safarovą, w II rundzie w Stuttgarcie Maria Szarapowa (WTA 9) pokonała 6:4, 6:3 Anastazję Pawluczenkową (WTA 25). Była liderka rankingu wróciła z 0:2 w I secie i wzięła na rodaczce rewanż za porażkę poniesioną przed dwoma miesiącami w Paryżu. 27-letnia Rosjanka podwyższyła na 10-0 bilans meczów w Stuttgarcie. Dwa lata temu w finale była lepsza od Wiktorii Azarenki, a w ubiegłym sezonie obroniła tytuł po zwycięstwie nad Na Li.

Szarapowa w I secie przegrywała 0:2, ale zdobyła 10 z 13 kolejnych gemów, obejmując prowadzenie 6:4, 4:1. W II partii Pawluczenkowa odrobiła stratę przełamania i zbliżyła się na 3:4, ale dwa kolejne gemy padły łupem jej słynniejszej rodaczki. Była liderka rankingu miała problem ze złapaniem rytmu i popełniła sporo błędów, ale konsekwencja w agresywnej grze z głębi kortu zaprowadziła ją do ćwierćfinału. Szarapowa mogła liczyć na prezenty ze strony młodszej o cztery lata rodaczki, która była na bakier ze skutecznością i mnóstwo punktów oddawała za darmo.

W trwającym 92 minuty spotkaniu Pawluczenkowa posłała pięć asów, ale też popełniła osiem podwójnych błędów. Szarapowa trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z 11 break pointów. Była liderka rankingu mecz zakończyła z dorobkiem 22 kończących uderzeń i 21 niewymuszonych błędów. Na koncie Pawluczenkowej zapisano 18 piłek wygranych bezpośrednio i 28 błędów własnych.

W ćwierćfinale Szarapowa spotka się z Agnieszką Radwańską (WTA 3). Dla Rosjanki będzie to nie tylko mecz o pozostanie w walce o trzeci z rzędu triumf w Stuttgarcie, ale także o utrzymanie miejsca w Top 10 rankingu. Jeśli nie osiągnie półfinału, wówczas po 39 miesiącach wypadnie z czołowej 10. Szarapowa wygrała osiem z 10 dotychczasowych meczów z Radwańską. Ich ostatni mecz miał miejsce w Mistrzostwach WTA. Wtedy po fantastycznym trzysetowym boju lepsza była Rosjanka.

Jelena Janković (WTA 8) pokonała 3:6, 6:2, 6:3 Flavię Pennettę (WTA 13). Serbka wykorzystała pięć z 11 break pointów i podwyższyła na 7-2 bilans spotkań z Włoszką. Była liderka rankingu w Stuttgarcie zdobyła tytuł w 2008 roku, gdy turniej po raz ostatni odbył się na korcie twardym. Janković wyrównała swój najlepszy wynik na korcie ziemnym w Porsche Arenie z 2009 i 2010 roku. Pięć lat temu w walce o półfinał przegrała właśnie z Pennettą, a rok później uległa Justine Henin. Tym razem jej rywalką w ćwierćfinale będzie Alisa Klejbanowa, pogromczyni Petry Kvitovej.

W ćwierćfinale jest też inna Serbka Ana Ivanović (WTA 12), która wygrała 1:6, 6:2, 6:3 z Julią Görges (WTA 94). Niemka przypomniała sobie 2011 rok, gdy zdobyła w Stuttgarcie tytuł, zamiatając swoim cudownym forhendem. W I secie dzieliła i rządziła na korcie, a w III partii z 1:5 zbliżyła się na 3:5 po obronie trzech piłek meczowych, ale na koniec w złym stylu oddała podanie na sucho. Ivanović podwyższyła na 5-1 bilans spotkań z Görges i pozostaje w grze o trzeci tytuł w sezonie (Auckland, Monterrey). Odniosła też 400. zwycięstwo w zawodowej karierze. Serbka po raz drugi zameldowała się w ćwierćfinale turnieju w Stuttgarcie - w ubiegłym sezonie przegrała z Marią Szarapową.

Janković i Ivanović po raz 20. zagrają w ćwierćfinale tego samego turnieju, ale zdarza się to dopiero po raz czwarty od czasu Rolanda Garrosa 2008, który Ana wygrała (w półfinale pokonała Jelenę).

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (Niemcy)