Roland Garros: Kuzniecowa z Halep oraz Monfils z Murrayem w walce o półfinał

Pomimo tego, że w turnieju na kortach Rolanda Garrosa nie ma już reprezentantów Polski, emocji w 11. dniu zawodów nie zabraknie. W środę odbędą się pozostałe ćwierćfinały gry pojedynczej pań i panów.

O godz. 14:00 na kort Philippe'a Chartiera wyjdą Sara Errani i Andrea Petković. Dla 27-letniej Włoszki będzie to trzeci udział w tak dalekiej fazie paryskiego turnieju. O ile w pięciu pierwszych występach w Roland Garros wygrała tylko jeden mecz, o tyle w dwóch ostatnich edycjach nie odpadała wcześniej niż w półfinale. W 2012 roku doszła do finału, gdzie przegrała z Marią Szarapową. W zeszłym sezonie odpadła rundę wcześniej, zostając w 46 minut zmieciona z kortu przez Serenę Williams. W 1/4 finału w dwóch setach wyeliminowała Agnieszkę Radwańską. [ad=rectangle] Petković zagra w ćwierćfinale Roland Garros po raz drugi, poprzednio w 2011 roku. Karierę Niemki wielokrotnie przerywały problemy ze zdrowiem. W meczu I rundy Australian Open 2008 zerwała więzadła krzyżowe w prawym kolanie, co wykluczyło ją z gry na blisko siedem miesięcy. Połowę sezonu 2012 opuściła z powodu przewlekłego złamania dolnych partii pleców, które zmusiło ją też do zmiany sposobu serwowania i techniki uderzeń. Rok później, w trakcie Pucharu Hopmana, doznała kontuzji lewego kolana i wypadła z gry na kolejne dwa miesiące. Te urazy pozostawiły ślad na psychice podopiecznej Erica van Harpena. Po odpadnięciu w zeszłorocznych kwalifikacjach do paryskiego turnieju, zastanawiała się nad zakończeniem kariery z powodu braku motywacji. Jednak kiedy tydzień później udało jej się zwyciężyć w imprezie ITF w Marsylii, chęć do gry zaczęła wracać. Od tamtego czasu systematycznie pnie się w górę rankingu, w ostatnim notowaniu pojawiła się na 27. miejscu.

Równolegle z pojedynkiem Niemki i Włoszki, na kort Suzanne Lenglen wyjdą Swietłana Kuzniecowa i Simona Halep. To właśnie zwycięstwo nad Rosjanką było jednym z pierwszych w drodze Rumunki do zeszłorocznego półfinału na kortach Foro Italico i początkiem marszu w górę rankingu. Regularne występy w ostatnich dwóch sezonach pozwoliły jej się przesunąć się z 64. pozycji na czwartą. Jeżeli w Paryżu uda jej się dostać do finału, awansuje w klasyfikacji WTA kosztem Radwańskiej na trzecie miejsce. W pierwszych czterech meczach tegorocznego turnieju nie dała szans rywalkom, nie tracąc nawet seta.

Kuzniecowa gra w Paryżu po raz 13. Dwa występy zakończyła w finale: w 2006 przegrała z Justine Henin, a trzy lata później pokonała Dinarę Safinę. W tym sezonie na kortach ziemnych stoczyła jeden mecz o tytuł, w Oeiras została wyeliminowana przez Carlę Suarez. Oprócz tego, doszła do drugich rund w Rzymie i Madrycie oraz do ćwierćfinału w Stuttgarcie, gdzie po drodze stoczyła czwarte w karierze spotkanie z Halep, odnosząc drugie zwycięstwo. Poprzednie to II runda turnieju w Miami przed trzema laty.

Jako drudzy w kolejności od godz. 14:00 na największym korcie w Paryżu zaprezentują się Gael Monfils i Andy Murray. Dla zawodnika gospodarzy to czwarty ćwierćfinał Rolanda Garrosa w karierze, raz mecz tej fazy wygrał - w 2008 roku. 1/2 finału to też najlepszy wynik Murraya, osiągnięty w 2011 roku. W III rundzie Brytyjczyk stoczył niezwykle zacięty, pięciosetowy bój z Philippem Kohlschreiberem. Obydwaj panowie spotkają się po raz szósty, pierwszy raz od czterech lat, kiedy to w hali Bercy lepszy okazał się Monfils. Francuz wygrał też jedyne starcie na paryskiej mączce, osiem lat temu.

Sesję gier na korcie Suzanne Lenglen zamknie 28. spotkanie, jakie rozegrają pomiędzy sobą Rafael Nadal i David Ferrer. Aktualny lider okazał się lepszy 21 razy, w tym trzykrotnie w międzynarodowych mistrzostwach Francji, za każdym razem nie tracąc nawet seta. Jednak ostatni ich mecz wygrał mniej utytułowany Hiszpan. Zwyciężył w ćwierćfinale kwietniowego turnieju w Monte Carlo, stając się tym samym trzecim po Guillermo Corii i Novaku Djokoviciu tenisistą w historii, któremu udało się pokonać Nadala w stolicy Monako.

W środę, na mniejszych obiektach imienia Rolanda Garrosa, odbędą się dwa spotkania ćwierćfinałowe debla pań i oba pojedynki półfinałowe turnieju miksta. Kolejne mecze rozegrane zostaną w ramach rywalizacji juniorów oraz towarzyskich zmagań z udziałem legend. Zainaugurowany ponadto zostanie turniej na wózkach.