ATP Hamburg: Męczarnie Ferrera, obroniony meczbol Thiema, pierwsza wygrana 17-letniego Zvereva

David Ferrer w trzech setach pokonał Michaiła Kukuszkina w II rundzie turnieju ATP w Hamburgu. Dominic Thiem obronił meczbola i wygrał z Marcelem Granollersem, zwyciężył też 17-letni Alexander Zverev.

Marcin Motyka
Alexander Zverev, brał tenisisty Mischy Zvereva, błyskawicznie zdobywa kolejne szczeble zawodowej kariery. 17-latek przed dwoma tygodniami wygrał Challengera w Brunszwiku, tydzień temu w Stuttgarcie zadebiutował w cyklu ATP World Tour, natomiast we wtorek wygrał pierwszy w karierze mecz w głównym cyklu, rozbijając 6:0, 6:2 Robina Haase.
Niemiec został tym samym pierwszym nastolatkiem, który w meczu z cyklu ATP World Tour wygrał seta w stosunku 6:0, od lipca 2003 roku, kiedy to w Båstad Rafael Nadal rozgromił 6:0, 6:4 Alberto Portasa. - Wygrany pierwszy mecz w głównym cyklu w karierze przed własną publicznością to wyjątkowe uczucie. Cały czas czułem, że kibice bardzo mnie wspierają - mówił Zverev, który w II rundzie zagra z rozstawionym z numerem piątym Michaiłem Jużnym. W drugim dniu turnieju ATP w Hamburgu nie poszczęściło się za innym reprezentantom Niemiec, posiadającym dziką kartę. Peter Gojowczyk ugrał tylko pięć gemów w pojedynku z Leonardo Mayerem, którego kolejnym rywalem będzie oznaczony "dziesiątką" Guillermo Garcia-Lopez, a duże nieszczęście spotkało Juliana Reistera, który skręcił kostkę i musiał skreczować w meczu z Lukasem Rosolem, przy stanie 6:4, 2:1 dla Czecha. Rosol, zeszłotygodniowy finalista imprezy w Stuttgarcie, o III rundę powalczy z innym ubiegłotygodniowym finalistą turnieju rangi ATP World Tour, tyle że z Båstad, João Sousą.

Awans do II rundy wywalczył Martin Klizan. Słowak wygrał 6:4, 3:6, 6:0 z Igorem Sijslingiem, w ciągu 80-minutowego boju posyłając sześć asów serwisowych oraz notując pięć przełamań i podwyższając tym samym bilans bezpośrednich konfrontacji w głównym cyklu z Holendrem na 2-0. Zwyciężył również mistrz hamburskiej imprezy z 2012 roku, Juan Monaco. Argentyńczyk wyeliminował Pere Ribę i w II rundzie zmierzy się z rozstawionym z numerem 16. Andreasem Seppim, z którym ma bilans 2-2, w tym 1-2 na kortach ziemnych.

We wtorek rozegrano również cześć spotkań II rundy German Open Tennis Championships. Na korcie centralnym pojawił się najwyżej rozstawiony tenisista turnieju, David Ferrer, który miał niełatwą przeprawę z Michaiłem Kukuszkinem. Hiszpan łatwo przegrał pierwszego seta 2:6, ale w dwóch kolejnych, wygranych przez Ferrera 6:3, 6:2, gra toczyła się do pierwszego przełamania. Gdy tenisista z Walencji uzyskiwał breaka, z Kazacha uchodziło powietrze i nie potrafił podjąć wyrównanej walki.

Niesamowitym hartem ducha i walecznością wykazał się Dominic Thiem. 20-letni Austriak przegrywał 2:5 w decydującym secie pojedynku z rozstawionym z numerem ósmym Marcelem Granollersem, lecz odrobił straty, obronił piłkę meczową przy podaniu rywala i ostatecznie zwyciężył po dwóch godzinach i 28 minutach 2:6, 6:3, 7:5.

- Nie grałem tak dobrze, jak w pierwszej rundzie. Byłem spięty, zagrywałem wolne piłki. W trzecim secie przegrywałem już 2:5, ale dla mnie to nic nowego. W czasach juniorskich wygrałem wiele meczów, odrabiając takie straty, i teraz też zdołałem tego dokonać. Jestem bardzo szczęśliwy. Piłkę meczową obroniłem wygrywającym returnem z bekhendu - ocenił swój występ Thiem.

Promocję do II rundy uzyskali także Tommy Robredo i Santiago Giraldo. Rozstawiony z numerem trzecim Hiszpan po raz trzeci w trzeciej konfrontacji w głównym cyklu okazał się lepszy od swojego rodaka, Daniela Gimeno, natomiast Kolumbijczyk, turniejowa "11", wygrał 7:6(6), 6:2 w godzinę i 22 minuty z Benoitem Paire'em.

German Open Tennis Championships, Hamburg (Niemcy)