US Open: Roger Federer zwycięski na oczach Michaela Jordana, stracony set Davida Ferrera

Roger Federer wygrał w I rundzie US Open z Marinko Matoseviciem, a z trybun jego popisy oglądał Michael Jordan. Awans do II rundy wywalczyli też m.in.: Gael Monfils i David Ferrer.

Marcin Motyka
60. z rzędu występ w turnieju wielkoszlemowym Roger Federer rozpoczął od pewnego zwycięstwa. Rozstawiony z numerem drugim w US Open Szwajcar wygrał 6:3, 6:4, 7:6(4) z Marinko Matoseviciem, w ciągu 127 minut gry zapisując na swoim koncie dziesięć asów, 88 proc. zdobytych punktów po trafionym pierwszym podaniu, trzy przełamania i 41 uderzeń kończących. - Mecze I rundy w Wielkim Szlemie zawsze są bardzo trudne. Marinko jest groźnym tenisista, ma potężne uderzenia. W trzecim secie było trudniej, niż się spodziewałem. Przed tie breakiem nie myślałem, o tym, że mam w nich słaby bilans. Cieszę się, bo wygranie tie breaka to przyjemne uczucie - mówił mistrz US Open z lat 2004-08.
Na specjalne zaproszenie Federera na trybunach Arthur Ashe Stadium zasiadł legendarny koszykarz, Michael Jordan. - To niesamowite, że Michael zgodził się przyjść na mój mecz. Gdy dorastałem, Michael był moim sportowym idolem - ekscytował się Federer, który na oczach swojego idola zaprezentował wiele magicznych zagrań. Przeciwnikiem Szwajcara w II rundzie będzie kolejny Australijczyk, Sam Groth, który we wtorek pokonał Alberta Ramosa. - Spodziewam się, że on będzie dobrze serwował, bo znany jest z dobrego serwisu i woleja. Nigdy z nim nie grałem i będę musiał obmyślić odpowiedni plan na ten mecz - ocenił 33-latek z Bazylei.

David Ferrer aż ośmiokrotnie przełamał podanie Damira Dzumhura, lecz zwycięstwo nie przyszło mu łatwo. Ambitnie walczący Bośniak zdołał urwać seta bardziej znanemu rywalowi, ale ostatecznie cały pojedynek zakończył się zwycięstwem oznaczonego "czwórką" Hiszpana 6:1, 6:2, 2:6, 6:2. Kolejnym rywalem Ferrera będzie Bernard Tomic. Urodzony w Niemczech australijski posiadacz dzikiej karty pokonał reprezentującego barwy Niemiec Jamajczyka Dustina Browna.

Gael Monfils wygrał 6:4, 6:2, 6:4 z debiutującym w imprezie wielkoszlemowej 17-letnim Jaredem Donaldsonem. - To nie był łatwy mecz - powiedział Monfils. - Nie spodziewałem się, że zmierzę się z tenisistą, który gra tak dobrze i solidnie. Podobało mi się jego nastawienie: choć nie jest znanym tenisistą, wyszedł na kort po to, by wygrać. Ze swojej gry jestem zadowolony. Bardzo lubię grać w US Open i cieszę się, że kibice przywitali mnie tak gorąco - dodał Francuz, który w 1/32 finału zagra z Alejandro Gonzalezem. Kolumbijczyk wyeliminował Dmitrija Tursunowa.

Wygrał również inny reprezentant Trójkolorowych, Gilles Simon. Tenisista rozstawiony z numerem 26. pokonał w trzech setach pierwszego w historii mołdawskiego uczestnika turnieju wielkoszlemowego w grze singlowej mężczyzn, Radu Albota. O III rundę 29-latek z Nicei zagra z Federico Delbonisem, z którym w tym sezonie grał dwukrotnie i przegrał oba spotkania, nie zdobywając nawet seta.

O krok od porażki był rozstawiony z numerem 17. Roberto Bautista. Hiszpan w pojedynku z Andreasem Haiderem-Maurerem przegrywał 1-2 w setach, ale ostatecznie wygrał po trzech godzinach i 52 minutach 5:7, 7:6(1), 1:6, 7:5, 6:1. W następnej fazie turnieju Bautista stanie naprzeciw Tima Smyczka. Reprezentant gospodarzy ograł 4:6, 6:3, 6:2, 7:6(5) serbskiego kwalifikanta, Filipa Krajinovicia.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu mężczyzn 14,792 mln dolarów
wtorek, 26 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Marinko Matosević (Australia) 6:3, 6:4, 7:6(4)
David Ferrer (Hiszpania, 4) - Damir Džumhur (Bośnia i Hercegowina) 6:1, 6:2, 2:6, 6:2
Roberto Bautista (Hiszpania, 17) - Andreas Haider-Maurer (Austria) 5:7, 7:6(1), 1:6, 7:5, 6:1
Gaël Monfils (Francja, 20) - Jared Donaldson (USA, WC) 6:4, 6:2, 6:4
Gilles Simon (Francja, 26) - Radu Albot (Mołdawia, Q) 6:3, 6:4, 6:2
Alejandro González (Kolumbia) - Dmitrij Tursunow (Rosja) 6:4, 6:4, 7:5
Sam Groth (Australia) - Albert Ramos (Hiszpania) 6:3, 7:6(5), 6:3
Tim Smyczek (USA, WC) - Filip Krajinović (Serbia, Q) 4:6, 6:3, 6:2, 7:6(5)
Bernard Tomic (Australia, WC) - Dustin Brown (Niemcy) 7:6(2), 6:4, 7:6(3)