WTA Wuhan: Petra Kvitova zatrzymała Elinę Switolinę i powalczy o 14. tytuł

Petra Kvitova pokonała Elinę Switolinę i została pierwszą finalistką turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Wuhan.

Petra Kvitova (WTA 3) w czterech meczach w Wuhan straciła jednego seta, w III rundzie z Karolíną Plíškovą. W półfinale pokonała 6:3, 7:5 Elinę Switolinę (WTA 34) i w sobotę powalczy o 14. tytuł w karierze (bilans dotychczasowych finałów 13-4). Będzie to dla niej szansa na trzecie trofeum w sezonie (po Wimbledonie i New Haven). Kvitová wzięła na Ukraińce rewanż za porażkę poniesioną w sierpniu w Cincinnati. Switolina w ćwierćfinale pokonała Andżelikę Kerber i odniosła drugie zwycięstwo nad zawodniczką z Top 10. Osiągnęła ona największy półfinał w karierze.
W drugim gemie I seta Switolina obroniła break pointa efektownym forhendem, ale w szóstym łapiąca rytm w uderzeniach z głębi kortu Kvitová uzyskała przełamanie. W dziewiątym gemie Czeszka od 15-40 zdobyła trzy punkty, ale Ukrainka odparła setbola świetnym returnem bekhendowym po linii. Mistrzyni Wimbledonu uzyskała jednak drugą piłką setową i wykorzystała ją pewną akcją z wyrzucającym serwisem i wieńczącym forhendem przy siatce.

Potężny forhend wymuszający błąd przyniósł Kvitovej break pointa w drugim gemie II seta i wykorzystała go kombinacją potężnego returnu i krosa forhendowego. Podwójnym błędem Czeszka dała rywalce dwie szanse na odrobienie straty w szóstym gemie. Z 15-40 doprowadziła do równowagi, popisując się wolejem i forhendem po linii, ale Switolina głębokim returnem wymuszającym błąd uzyskała trzeciego break pointa. Po błędzie bekhendowym Kvitovej Ukrainka wyrównała na 3:3.

W dziewiątym gemie Switolina obroniła break pointa miażdżącym forhendem. Dwa odwrotne krosy forhendowe dały Kvitovej przełamanie na 6:5. W 12. gemie Czeszka zmarnowała pierwszego meczbola pakując forhend w siatkę, a przy drugiej kapitalnie w defensywie pracowała Ukrainka i mistrzyni Wimbledonu wyrzuciła forhend. Podwójnym błędem Kvitová dała rywalce break pointa, ale return 20-latki z Charkowa ugrzązł w siatce. Kolejne dwa punkty padły łupem Czeszki. Mecz zakończyła kombinacją wyrzucającego serwisu i bekhendu przy siatce.

W trwającym 96 minut spotkaniu Kvitovej naliczono 43 kończące uderzenia i 26 niewymuszonych błędów. Przy siatce zdobyła 13 z 17 punktów. Switolina miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 11 błędów własnych. Czeszka zaserwowała siedem asów oraz zgarnęła 30 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła pięć z sześciu break pointów, a sama trzy razy przełamała Ukrainkę.

W finale rywalką Kvitovej będzie Eugenie Bouchard, która pokonała 6:2, 6:3 Karolinę Woźniacką. Walka o tytuł rozegra się w sobotę, początek o godz. 9:00 czasu polskiego.