Finały ATP Challenger Tour: Zwycięstwa Bolelliego, Roli i dwóch Argentyńczyków

Simone Bolelli pokonał Andreasa Haidera-Maurera w rozpoczętych w środę w Sao Paulo Finałach ATP Challenger Tour. Swój pierwszy mecz wygrał również Blaz Rola.

W tym roku w São Paulo odbywa się czwarta edycja Finałów ATP Challenger Tour. Rywalizacja, podobnie jak w Turnieju Mistrzów, toczy się z udziałem ośmiu tenisistów podzielonych na dwie grupy. Turniej jest jednak krótszy, bo trwa tylko pięć dni, a to oznacza, że od środy do piątku rozegrane zostaną po cztery spotkania.

W środę najwyżej rozstawiony Simone Bolelli (ATP 60) pokonał 6:4, 6:4 Andreasa Haidera-Maurera (ATP 84). Włoch zaserwował o jednego asa mniej niż Austriak (11-12), ale miał niesamowitą skuteczność pierwszego podania, przy którym zdobył 32 z 33 punktów. Poza tym nie bronił żadnego break pointa, a sam wykorzystał dwie z pięciu szans na przełamanie rywala. Było to drugie spotkanie obu tenisistów w tym sezonie. W październiku Bolelli pokonał Haidera-Mauera w trzech setach w kwalifikacjach do turnieju w Bazylei.
Bolelli w połowie ubiegłego sezonu przeszedł operację nadgarstka i nie grał przez wiele miesięcy. Wrócił w lutym i od razu wywalczył tytuł w Bergamo. Był wtedy klasyfikowany na 321. miejscu w rankingu. Później wygrał jeszcze trzy Challengery (Vercelli, Tunis, Oberstaufen). Bilans jego tegorocznych spotkań w cyklu ATP Challenger Tour to teraz 30-5. - Zagrałem całkiem dobry mecz - powiedział Włoch. - Bardzo dobrze serwowałem i to było niesłychanie wygodne dla mojej gry. Grałem dzisiaj agresywnie forhendem i to mi pomogło. Lubię kort i warunki tutaj panujące. Chcę pokazać swój najlepszy tenis. To dla mnie ostatni turniej w sezonie i mam nadzieję, że go dobrze zakończę.

Maximo Gonzalez (ATP 105) obronił cztery z pięciu break pointów i w ciągu 77 minut pokonał 6:3, 6:4 Victora Estrellę (ATP 80). Argentyńczyk, który w tym roku wygrał trzy Challengery (Santos, Blois, Padwa), ma szansę zakończyć sezon w Top 100 rankingu po raz pierwszy od 2009 roku. - To znakomity turniej. Można w nim zdobyć wiele punktów. Każdy wygrany mecz jest dla mnie ważny, ponieważ to mi pomoże awansować do Top 100 - powiedział 31-latek z Tandil.

Diego Schwartzman (ATP 77) wygrał 6:3, 6:2 z Guilherme Clezarem (ATP 331) w ciągu 73 minut. Argentyńczyk podwyższył na 4-1 bilans meczów z Brazylijczykiem. Po tym jak przegrał z Novakiem Djokoviciem w I rundzie US Open, grał tylko w ATP Challenger Tour i od tamtej pory wygrał 18 z 22 meczów. Pokonując Clezara Schwartzman odniósł 45. zwycięstwo w sezonie w tym cyklu i wyrównał osiągnięcie Gillesa Müllera.

W ostatnim meczu dnia Blaz Rola (ATP 81) obronił pięć break pointów i pokonał 6:3, 6:4 Joao Souzę (ATP 90). Leworęczny Słoweniec debiut w ATP Challenger Tour zanotował w listopadzie 2012 roku, gdy jako kwalifikant doszedł do półfinału w Marbelli. W sumie w swoim dorobku ma już 14 półfinałów w tym cyklu. W lutym w Kantonie wywalczył pierwszy tytuł. Rola podwyższył na 3-0 bilans meczów z Souzą. Była to ich druga konfrontacja w sezonie. W lipcu w Poznaniu w półfinale Słoweniec zwyciężył w trzech setach.

Finały ATP Challenger Tour, São Paulo (Brazylia)
Tour Championships (Challenger Series), kort ziemny w hali, pula nagród 220 tys. dolarów
środa, 19 listopada

Grupa A:

Simone Bolelli (Włochy, 1) - Andreas Haider-Maurer (Austria, 5) 6:4, 6:4 Máximo González (Argentyna, 7) - Victor Estrella (Dominikana, 3) 6:3, 6:4

M Zawodnik Mecze Sety Gemy
1 Máximo González (Argentyna, 7) 1-0 2-0 12-7
2 Simone Bolelli (Włochy, 1) 1-0 2-0 12-8
3 Andreas Haider-Maurer (Austria, 5) 0-1 0-2 8-12
4 Victor Estrella (Dominikana, 3) 0-1 0-2 7-12

Grupa B: Diego Schwartzman (Argentyna, 2) - Guilherme Clezar (Brazylia, 8/WC) 6:3, 6:2 Blaž Rola (Słowenia, 4) - João Souza (Brazylia, 6) 6:3, 6:4

1 Diego Schwartzman (Argentyna, 2) 1-0 2-0 12-5
2 Blaž Rola (Słowenia, 4) 1-0 2-0 12-7
3 João Souza (Brazylia, 6) 0-1 0-2 7-12
4 Guilherme Clezar (Brazylia, 8/WC) 0-1 0-2 5-12