Australian Open: Szarapowa rozbiła Peng, Bouchard wpędziła się w kłopoty

Maria Szarapowa pokonała Shuai Peng i awansowała do ćwiercfinału wielkoszlemowego Australian Open. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Eugenie Bouchard.

W II rundzie Maria Szarapowa (WTA 2) obroniła dwie piłki meczowe (jej rywalką była wtedy Aleksandra Panowa), a w dwóch kolejnych spotkaniach straciła łącznie pięć gemów. Rozbiła Zarinę Dijas, a w 1/8 finału wygrała 6:3, 6:0 z Shuai Peng (WTA 22). Rosjanka podwyższyła na 5-1 bilans meczów z półfinalistką ubiegłorocznego US Open. Chinka po raz drugi doszła do IV rundy Australian Open (2011). Dla Szarapowej to 12. występ w Melbourne i po raz siódmy awansowała do ćwierćfinału. Na tym etapie tej imprezy nigdy nie przegrała (półfinał 2005, 2006 i 2013, finał 2007 i 2012, tytuł 2008).
Efektowny return bekhendowy po krosie dał Szarapowej dwie szanse na przełamanie na 4:2 w I secie. Pierwszego Peng obroniła genialnym krótkim krosem forhendowym, ale przy drugim wpakowała bekhend w siatkę. W siódmym gemie Rosjanka obroniła dwa break pointy przy 15-40, a następnie trzeciego bekhendowym dropszotem oraz czwartego krosem forhendowym. Kontra bekhendowa wymuszająca błąd dała Chince piątą okazję na 3:4. Szarapowa podanie oddała podwójnym błędem. W ósmym gemie wiceliderka uzyskała przełamanie po błędzie forhendowym rywalki, a seta zakończyła w dziewiątym, korzystając z trzech nieudanych returnów Peng. W gemie otwarcia II seta Peng obroniła trzy break pointy, z czego jednego asem, ale przy czwartym popełniła podwójny błąd. W drugim gemie Szarapowa od 0-30 zdobyła cztery punkty, ostatni efektownym krosem bekhendowym. Rosjanka poszła za ciosem i podwyższyła na 3:0 (Peng w gemie tym nie wykorzystała prowadzenia 40-15), popisując się forhendem i bekhendem. Przełamanie na 5:0 wiceliderka rankingu uzyskała po błędzie bekhendowym rywalki, a mecz w szóstym gemie zakończyła krosem bekhendowym.

W trwającym 75 minut spotkaniu Peng zaserwowała pięć asów, ale zdobyła tylko 10 z 29 punktów przy swoim drugim podaniu. Szarapowa obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama pięć razy przełamała rywalkę. Rosjance naliczono 27 kończących uderzeń i 15 niewymuszonych błędów. Chinka miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 29 błędów własnych.

Kolejną rywalką Szarapowej będzie Eugenie Bouchard (WTA 7), która na własne życzenie straciła seta w meczu z Iriną Begu (WTA 42). Kanadyjka prowadziła 6:1, 3:0 (z podwójnym przełamaniem), by ostatecznie wygrać 6:1, 5:7, 6:2 po dwóch godzinach i sześciu minutach gry. Rumunka zaserwowała sześć asów, ale zdobyła tylko osiem z 29 punktów przy swoim drugim podaniu. Obie zawodniczki popełniły w sumie 86 niewymuszonych błędów (o dwa więcej miała ich Begu). Bouchard miała o 10 kończących uderzeń więcej od rywalki (33-23).

Begu, która w I rundzie wyeliminowała Kerber, po raz pierwszy zagrała w 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju. Bouchard przed rokiem zanotowała swój pierwszy start w Melbourne i doszła do półfinału. Szarapowa wygrała wszystkie trzy wcześniejsze mecze z Kanadyjką, tracąc w nich jednego seta (w półfinale ubiegłorocznego Rolanda Garrosa).

Po raz trzeci w ćwierćfinale Australian Open (wcześniej w 2012 i 2013) zagra Jekaterina Makarowa (WTA 11). Rosjanka w niedzielę pokonała 6:3, 6:2 Julię Görges (WTA 73). W ciągu 69 minut gry moskwianka posłała 15 kończących uderzeń i zrobiła 14 niewymuszonych błędów. Przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 23 z 27 punktów. Niemce naliczono 17 kończących uderzeń i 21 niewymuszonych błędów. Była ona bardzo nieskuteczna przy siatce (cztery z 11 punktów). Görges po raz trzeci doszła do IV rundy Australian Open (wcześniej w 2012 i 2013). W żadnym z pozostałych wielkoszlemowych turniejów nie dotarła tak daleko. Kolejną rywalką Makarowej będzie Simona Halep, która wyeliminowała Yaninę Wickmayer.