ATP Indian Wells: Berdych rozbity, świetny występ Federera przy palącym słońcu pustyni

Tylko 68 minut potrzebował Roger Federer, aby awansować do 1/2 finału turnieju ATP w Indian Wells. W ćwierćfinałowym spotkaniu Szwajcar rozbił Tomasa Berdycha, tracąc cztery gemy.

Marcin Motyka
Gdy Roger Federer i Tomas Berdych rozpoczynali pojedynek o półfinał BNP Paribas Open, temperatura w Indian Wells dochodziło do 30° C. Mimo tak niekorzystnych warunków, obaj od początku narzucili wysokie tempo gry.
Szwajcar stopniowo przejmował inicjatywę. W piątym gemie, w którym Berdych popełnił trzy podwójne błędy serwisowe, Czech zdołał jeszcze obronić się przed przełamaniem, lecz w siódmym oddał podanie, choć do dyspozycji miał nowe piłki. Federer objął prowadzenie 4:3 i pewnie zakończył partię otwarcia, mimo że w ostatnim gemie musiał gonić wynik ze stanu 0-30.

Rozstawiony z numerem drugim Szwajcar w drugim secie dał prawdziwy koncert wszechstronnego i ofensywnego tenisa. Grę w tej odsłonie ustawił sobie już w premierowym gemie, uzyskując przełamanie.

Berdych, turniejowa "dziewiątka" grał ambitnie, ale w piątek nie miał atutów, by przeciwstawić się Federerowi. Dodatkowo w trzecim gemie drugiej partii znów został przełamany, gdy przy break poincie popełnił podwójny błąd serwisowy. Rozluźniony Szwajcar mógł sięgać do swojego skarbca nietuzinkowych zagrań, ale nie oznaczało to tego, iż spuścił z tonu.

W piątym gemie szwajcarski Maestro po raz kolejny uzyskał przełamanie, przy break poincie posyłając kończące zagranie z forhendu po linii. Helwet, czterokrotny mistrz turnieju BNP Paribas Open, w drugim secie nie stracił nawet jednego gema, a spotkanie zwieńczył wygrywającym forhendem. Dla Federera to 26. wygrany set w stosunku 6:0 w meczu przeciw tenisiście z czołowej "10" rankingu ATP.
Statystyki meczu Federer z Berdychem (Foto: Twitter) Statystyki meczu Federer z Berdychem (Foto: Twitter)
Tym samym Federer podwyższył na 13-6 bilans bezpośrednich konfrontacji z Berdychem i awansował do swojego 53. w karierze półfinału w turniejach rangi ATP Masters 1000, w tym dziewiątego w 15. występie w Indian Wells. O finał powalczy z lepszym z pary Milos Raonić - Rafael Nadal.