ATP Monte Carlo: Tradycyjny poślizg Jerzego Janowicza na mączce

Jerzy Janowicz od porażki rozpoczął zmagania na europejskiej mączce. W I rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Monte Carlo łodzianin musiał uznać wyższość Włocha Fabio Fogniniego.

Rafał Smoliński
Klasyfikowany na 47. miejscu w świecie Jerzy Janowicz po raz pierwszy w karierze zmierzył się z Fabio Fogninim (ATP 28). Włoch to specjalista od gry na kortach ziemnych, a w Monte Carlo grał już raz nawet w półfinale (2013).
Premierowa odsłona poniedziałkowego pojedynku nie zachwyciła. Pierwsze pięć gemów padło łupem odbierających, co było wynikiem całej serii błędów własnych. Obaj panowie mieli ich po 15, ale starający się grać agresywnie 24-latek z Łodzi nie mógł liczyć na to, by zagrozić Włochowi, ponieważ w pierwszym secie skończył zaledwie dwie piłki. Kiedy Fognini w końcu utrzymał serwis, na 4:2 w partii otwarcia, wszystko zaczęło się układać po myśli Włocha. Polski tenisista zmniejszył co prawda jeszcze stratę, lecz różnicy przełamania nie był w stanie już odrobić. W dziewiątym gemie zresztą znów oddał serwis, przegrywając ostatecznie całego seta 3:6.

Druga partia była już popisem reprezentanta Italii, który zapisał na swoje konto pięć ostatnich gemów meczu. Fognini zagrał wówczas naprawdę znakomicie, bowiem skończył więcej piłek niż miał niewymuszonych błędów. Łodzianin utrzymał własny serwis tylko raz, w drugim gemie, kiedy wyrównał na po 1.

Spotkanie zakończyło się po zaledwie 57 minutach pewnym zwycięstwem 27-letniego Fogniniego. Włoch zanotował 20 winnerów i 24 błędy własne, natomiast Polak skończył tylko siedem piłek i miał 28 pomyłek. Z sześciu okazji na przełamanie Janowicz wykorzystał dwie, a sam tracił serwis sześciokrotnie.
Statystyki meczu Jerzego Janowicza z Fabio Fogninim (foto: Twitter) Statystyki meczu Jerzego Janowicza z Fabio Fogninim (foto: Twitter)
Dla najlepszego obecnie polskiego tenisisty był to trzeci z rzędu start na monakijskiej mączce. W 2013 roku Janowicz przegrał w I rundzie z Kevinem Andersonem, natomiast 12 miesięcy później musiał na tym etapie uznać wyższość Francuza Michaela Llodry.

W II rundzie turnieju Monte-Carlo Rolex Masters Fognini zagra z Hiszpanem Fernando Verdasco lub oznaczonym numerem dziewiątym Bułgarem Grigorem Dimitrowem. Janowicz natomiast wystąpi w następnym tygodniu w Barcelonie, gdzie przed rokiem odpadł już po rozegraniu pierwszego spotkania (w I rundzie miał wolny los).

Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo (Monako)