ATP Madryt: Rafael Nadal odprawił Tomasa Berdycha, Hiszpan powalczy o piąte mistrzostwo

Rafael Nadal powalczy o piąty triumf w turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Madrycie. W sobotnim półfinale Hiszpan w dwóch setach pokonał Tomasa Berdycha.

Rafał Smoliński
Oznaczony "jedynką" w Mutua Madrid Open Rafael Nadal zmierzył się z Tomasem Berdychem po raz 23. w głównym cyklu i bardzo chciał zapomnieć o porażce doznanej w ćwierćfinale tegorocznego Australian Open. W pierwszej partii obaj serwowali znakomicie. Faworyt gospodarzy miał dwie okazje na przełamanie, ale Czech wytrzymał presję.
O losach pierwszego seta zadecydował tie break, w którym Rafa dał sygnał do ataku świetnym returnem jeszcze przed zmianą stron. Później tenisista z Majorki grał coraz lepiej i przy stanie 6-3 pewnie wykorzystał premierowego setbola. W partii otwarcia Berdych zanotował 13 winnerów i 16 błędów własnych. Nadal skończył 12 piłek i miał osiem pomyłek.W drugim secie Czech nie był w stanie nawiązać równorzędnej walki z Hiszpanem. Publiczność niosła Rafę do zwycięstwa, a ten odwzajemniał się niesamowitymi minięciami z forhendu. W czwartym gemie Nadal przełamał po raz pierwszy, w szóstym pomógł mu w tym Berdych, popełniając w nieodpowiednim podwójny błąd. Po godzinie i 43 minutach czterokrotny mistrz madryckiej imprezy triumfował ostatecznie 7:6(3), 6:1.

To był naprawdę dobry mecz w wykonaniu Nadala. Skończył on 24 piłki i miał tylko 11 błędów własnych. Serwis Czecha przełamał dwukrotnie, a sam ani razu nie musiał bronić się przed stratą podania. Berdych miał osiem asów, pięć podwójnych błędów, 21 winnerów i 29 pomyłek. Jego bilans spotkań z młodszym o rok majorkaninem wynosi obecnie 4-19.

Nadal po raz siódmy zagra w finale madryckiej imprezy i powalczy o piąte mistrzostwo. Dla 28-letniego Hiszpana będzie to szansa na 66. tytuł w głównym cyklu (bilans finałów: 65-28) i 28. w imprezie rangi ATP World Tour Masters 1000. Niedzielnym przeciwnikiem Rafy będzie albo Brytyjczyk Andy Murray, albo Japończyk Kei Nishikori.