WTA Rzym: Carla Suarez znów pokonała Simonę Halep na korcie ziemnym, Hiszpanka w finale

Carla Suarez pokonała Simonę Halep po trzysetowej bitwie i awansowała do finału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach ziemnych w Rzymie.

Simona Halep (WTA 2) wciąż pozostaje bez zwycięstwa nad Carlą Suarez (WTA 10) na korcie ziemnym. Hiszpanka wygrała 2:6, 6:3, 7:5 i wyrównała na 5-5 bilans wszystkich spotkań z Rumunką. Była to ich czwarta konfrontacja na mączce, po dwóch potyczkach w Barcelonie (2010 i 2012) oraz I rundzie Rolanda Garrosa 2013. Suárez odniosła 31. zwycięstwo w sezonie (bilans meczów 31-9) i awansowała do drugiego największego singlowego finału w karierze (po Miami 2015), a w sumie dziewiątego (bilans 1-7). W kwietniu Hiszpanka zadebiutowała w Top 10 rankingu, a w najbliższy poniedziałek będzie już w czołowej ósemce. Znajdzie się na miejscu ósmym bądź siódmym, jeśli wygra niedzielny finał, w którym jej rywalką będzie Maria Szarapowa lub Daria Gawriłowa.
Kapitalny forhend po linii dał Suárez przełamanie w drugim gemie I seta. Po chwili Hiszpanka oddała podanie wyrzucając bekhend. W czwartym gemie Halep od 0-30 zdobyła cztery punkty, popisując się m.in. efektownym bekhendem. Znakomita wymiana zakończona krosem forhendowym przyniosła Rumunce dwa break pointy na 3:2. Suárez serwis straciła psując bekhend. W szóstym gemie wiceliderka rankingu ponownie wróciła z 0-30. Ostatni punkt wywalczyła kombinacją dwóch potężnych forhendów. W siódmym gemie Hiszpanka odparła pierwszego break pointa asem, ale przy drugim koszmarnie zepsuła woleja. Po podwójnym błędzie rywalki Suárez uzyskała dwie okazje na 3:5. Halep zdobyła trzy punkty z rzędu, by następnie wpakować w siatkę dwa forhendy. Trzeciego break pointa odparła genialnym forhendem po linii, a kąśliwy slajs bekhendowy wymuszający błąd pomógł jej wypracować sobie drugiego setbola. Wykorzystała go bekhendem po linii.

Dwa nadzwyczajne bekhendy po linii dały Halep przełamanie w gemie otwarcia II seta. Po chwili Rumunka oddała podanie wyrzucając bekhend. Przełamanie na 3:1 Suárez uzyskała, ofensywną akcję wieńcząc ostrym krosem bekhendowym wymuszającym błąd. W piątym gemie wiceliderka rankingu zmarnowała pierwszego break pointa wyrzucając return. Hiszpanka jednak straciła serwis, po tym jak przestrzeliła dwa bekhendy.

Genialna kombinacja dwóch forhendów, po krosie i po linii, przyniosła Suárez dwie okazje na 4:2. Pierwszą zmarnowała wyrzucając slajsa, a do równowagi Halep doprowadziła fenomenalnym krosem bekhendowym. Klasyczny wolej dał Hiszpance trzeciego break pointa. Rumunka podanie oddała wyrzucając prosty forhend. W trakcie tego gema wiceliderka rankingu wyładowała swoją złość na rakiecie i nie pozbierała się do końca seta, a tak naprawdę do końca meczu nie grał już tak wyśmienicie, jak w I secie.

W ósmym gemie Suárez zmarnowała trzy piłki setowe, a czwartą obroniła Halep genialną kontrą bekhendową po krosie. Podając przy 5:3 Hiszpanka zmarnowała piątego setbola podwójnym błędem, a szóstego odparła Rumunka głębokim odwrotnym krosem forhendowym wymuszającym błąd. Efektowny bekhend po linii dał wiceliderce rankingu break pointa. Zmarnowała go wyrzucając forhend, po tym jak potężnym bekhendem otworzyła sobie cały kort. Suárez uzyskała siódmego setbola. Set dobiegł końca, gdy Halep wpakowała bekhend w siatkę.

Forhend dał Suárez przełamanie w gemie otwarcia III seta. Halep odrobiła stratę, zaskakując rywalkę głębokim forhendem, który zahaczył linię końcową kortu. Potężnym forhendem Hiszpanka wykorzystała break pointa na 2:1. Na 2:2 Rumunka wyrównała głębokim forhendem wymuszającym błąd. Drajw wolej forhendowy przyniósł Suárez przełamanie w piątym gemie. Po chwili 26-latka z Barcelony oddała podanie wyrzucając dwa proste bekhendy. Potężnym bekhendem po linii Hiszpanka wyszła na 4:3. Genialnym bekhendem na zakończenie długiej wymiany Halep wyrównała na 4:4.

Bekhendem po linii Rumunka odparła pierwszego break pointa w dziewiątym gemie, a drugiego odwrotnym krosem forhendowym. Po błędzie z returnu rywalki wiceliderka rankingu jako pierwsza utrzymała podanie w III secie. Genialny krótki kros forhendowy dał Suárez break pointa na 6:5. Halep nie wykorzystała stanu 30-0 i oddała podanie wyrzucając forhend. W 12. gemie Hiszpanka zmarnowała pierwszą piłkę meczową pakując bekhend w siatkę, a drugą krótkim krosem forhendowym wymuszającym błąd odparła Rumunka. Przy trzecim meczbolu Halep wpakowała forhend w siatkę.

Statystyki meczu Suárez - Halep (foto: Twitter) Statystyki meczu Suárez - Halep (foto: Twitter)

Po znakomitym I secie, poziom gry trochę spadł, ale i tak mecz był naprawdę interesującym widowiskiem, choć statystyki pokazują coś innego. Niesamowita była dynamika wymian, jakie toczyły obie tenisistki. Mnóstwo było różnorodnej gry, więc popełniane błędy nie wpływały na pozytywny odbiór tego pojedynku. Do stanu 6:2, 1:0 dla Halep wszystko wskazywało na to, że będzie to mecz dwusetowy, bo Rumunka wzniosła się na niewiarygodny poziom. Później jednak do głosu doszła Suárez, która zdobyła sześć z ośmiu kolejnych gemów. Osiem pierwszych gemów III partii zakończyło się przełamaniem, a w końcówce większym opanowaniem wykazała się Hiszpanka.

W ciągu dwóch godzin i 29 minut walki Halep posłała 30 kończących uderzeń i popełniła 60 niewymuszonych błędów. Suárez naliczono 28 piłek wygranych bezpośrednio i 41 błędów własnych. Obie tenisistki zaliczyły po dziewięć przełamań. Obie również zdobyły po 10 punktów przy siatce, ale Hiszpanka na 13 prób, a Rumunka na 19. Drugi serwis był słabym punktem każdej z zawodniczek - Suárez zdobyła przy nim siedem z 25 punktów, a Halep cztery z 15.

W II i III secie Halep miała mnóstwo punktów. w których wypracowała sobie ogromną przewagę sytuacyjną, ale nie potrafiła wykończyć akcji po dojściu do siatki i Suárez ją bezlitośnie mijała. Tym Hiszpanka zrobiła różnicę i przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę. Rumunka miała swoje szanse, by przesądzić sprawę wygranej na własną korzyść, ale w trzech ostatnich gemach nie potrafiła wykorzystać prowadzenia 30-0, z czego dwa razy przy podaniu rywalki. Halep była dwa punkty od zwycięstwa - prowadziła 6:2, 3:6, 5:4 i 30-0 przy serwisie przeciwniczki.

Suárez odniosła pierwsze zwycięstwo w karierze nad tenisistką z czołowej dwójki. (bilans 1-9). A Halep nie udało się zostać drugą tenisistką z 30 wygranymi meczami w sezonie (bilans 29-6). Jeśli Maria Szarapowa awansuje do finału, Rumunka straci drugie miejsce w rankingu na rzecz Rosjanki.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
WTA Premier 5, kort ziemny, pula nagród 2,707 mln dolarów
sobota, 16 maja

półfinał gry pojedynczej:

Carla Suárez (Hiszpania, 10) - Simona Halep (Rumunia, 2) 2:6, 6:3, 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)