ATP Nottingham: Marcos Baghdatis wyeliminował Davida Ferrera, Gilles Simon obronił trzy meczbole

Wtorek nie był łatwym dniem dla faworytów turnieju ATP w Nottingham. Gilles Simon obronił trzy meczbole w pojedynku z Marcelem Granollersem, a David Ferrer został pokonany przez Marcosa Baghdatisa.

Marcin Motyka
Nim tenisiści rozpoczęli zmagania w II rundzie, musieli uzupełnić zaległości z poniedziałku, kiedy grę przerwał deszcz. Na korcie centralnym niemiłą niespodziankę brytyjskim kibicom sprawił Tim Smyczek, który wygrał z Jamesem Wardem. Na bocznych arenach natomiast Taylor Fritz pokonał Pablo Carreno, Sam Groth okazał się lepszy od Mischy Zvereva, a Yen-Hsun Lu wyeliminował Rubena Bemelmansa.
Zmagania w 1/16 finału zaczęły się od dużej niespodzianki. Z turniejem pożegnał się najwyżej rozstawiony David Ferrer. Hiszpan nie zdobył nawet seta w konfrontacji z Marcosem Baghdatisem, przegrywając 2:6, 6:7(4). Dla Cypryjczyka to pierwsze zwycięstwo z tenisistą z Top 10 rankingu ATP od dwóch lat. Jego kolejnym przeciwnikiem będzie 17-letni Alexander Zverev, który w trzech partiach pokonał oznaczonego numerem 13. Thomaza Bellucciego. O krok od porażki był Gilles Simon. Francuz, turniejowa "dwójka", w pojedynku z Marcelem Granollersem nie dość, że miał kłopoty fizyczne, to jeszcze przegrywał 4:6, 3:5 i 0-40. Hiszpan nie wykorzystał jednak okazji i został za to ukarany. Rozważnie grający Simon wygrał ostatecznie 4:6, 7:6(3), 7:6(0), a całe spotkanie trwało aż trzy godziny i dziewięć minut. - W następnym meczu postaram się zagrać lepiej - powiedział nicejczyk, który o ćwierćfinał powalczy z João Sousą.

Nieoczekiwane kłopoty miał również Ołeksandr Dołgopołow. Ukrainiec, ubiegłotygodniowy pogromca Rafaela Nadala, potrzebował aż trzech setów oraz 140 minut gry, by wyrzucić z turnieju Pablo Andujara. Finalnie zwyciężył 7:6(5), 6:7(5), 6:4 i w III rundzie zagra z utalentowanym Dominikiem Thiemem, który okazał się lepszy od Maleka Jaziriego.

17-letni Taylor Fritz został najmłodszym tenisistą, który w 2015 roku wygrał mecz w głównym cyklu. Jednak to, co dało zwycięstwo w I rundzie na Pablo Carreño, nie było wystarczające na Feliciano Lopeza. Rozstawiony z numerem trzecim Hiszpan dał amerykańskiemu młodziakowi lekcję gry na zielonej nawierzchni, tracąc tylko sześć gemów. Kolejnym rywalem madrytczyka będzie Yen-Hsun Lu, który w II rundzie pokonał zeszłotygodniowego finalistę imprezy w Halle, Andreasa Seppiego.

Na 1/16 finału swoją przygodę z Aegon Open Nottingham zakończył też inny nastolatek, Hyeon Chung, który nie miał szans w konfrontacji z Leonardo Mayerem. Oznaczony numerem czwartym Argentyńczyk w 1/8 finału stanie naprzeciw Jiříego Veselý'ego, z którym ma bilans 2-1.

Viktor Troicki nie wywalczy trzeciego półfinału w trzecim kolejnym turnieju. Serb gładko uległ (4:6, 2:6) Serhijowi Stachowskiemu. Ukrainiec natomiast w spotkaniu o miejsce w ćwierćfinale skonfrontuje swe siły z Denisem Istominem, który we wtorek również miał bardzo łatwą przeprawę - oddał tylko trzy gemy Juanowi Monaco.

Żadnego swojego reprezentanta w III rundzie nie będą mieć Brytyjczycy. Ostatni z tenisistów gospodarzy, Aljaz Bedene, nie sprostał Adrianowi Mannarino. Francuz w III rundzie zmierzy się z Simone Bolellim, który wyeliminował Martina Klizana, turniejową "dziesiątką".

W 1/8 dojdzie również do starcia Pablo Cuevasa z Samem Querreyem. Rozstawiony z numerem piątym Urugwajczyk wygrał 7:5, 6:4 z kwalifikantem Dudim Selą, natomiast oznaczony "12" Amerykanin pokonał 7:6(4), 6:4 Santiago Giraldo.

Aegon Open Nottingham, Nottingham (Wielka Brytania)
ATP World Tour 250, kort trawiasty, pula nagród 589,1 tys. euro
wtorek, 23 czerwca

II runda gry pojedynczej:

Gilles Simon (Francja, 2) - Marcel Granollers (Hiszpania) 4:6, 7:6(3), 7:6(0)
Feliciano López (Hiszpania, 3) - Taylor Fritz  (USA, WC) 6:3, 6:3
Leonardo Mayer (Argentyna, 4) - Hyeon Chung (Korea Południowa) 6:3, 6:1
Pablo Cuevas (Urugwaj, 5) - Dudi Sela (Izrael, Q)  7:5, 6:4
Dominic Thiem (Austria, 7) - Malek Jaziri (Tunezja) 6:3, 6:1
Adrian Mannarino (Francja, 8) - Aljaž Bedene (Wielka Brytania) 7:6(4), 6:4
Sam Querrey (USA, 12) - Santiago Giraldo (Kolumbia) 7:6(4), 6:4
João Sousa (Portugalia, 14) - Sam Groth (Australia) 6:7(5), 6:3, 7:6(3)
Jiří Veselý (Czechy, 16) - Tim Smyczek (USA) 6:1, 6:3
Marcos Baghdatis (Cypr) - David Ferrer (Hiszpania, 1) 6;2, 7:6(4)
Serhij Stachowski (Ukraina) - Viktor Troicki (Serbia, 6) 6:4, 6:2
Denis Istomin (Uzbekistan) - Juan Mónaco (Argentyna, 9) 6:1, 6:2
Simone Bolelli (Włochy) - Martin Kližan (Słowacja, 10) 6:3, 6:7(4), 6:1
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) - Pablo Andújar (Hiszpania, 11) 7:6(5), 6:7(5), 6:4
Alexander Zverev (Niemcy, WC) - Thomaz Bellucci (Brazylia, 13) 6:7(7), 6:3, 6:4
Yen-Hsun Lu (Tajwan) - Andreas Seppi (Włochy, 15) 6:4, 6:3