ATP Newport: Dwie godziny Jacka Socka, kanonada Ivo Karlovicia, pracowity dzień Adriana Mannarino

Jack Sock odrobił stratę i pokonał Lukasa Lacko w II rundzie turnieju ATP w Newport. Do ćwierćfinałów awansowali również m.in, Ivo Karlović i Jan Hernych, który obronił meczbola z Alejandro Fallą.

Marcin Motyka
Po gładkim zwycięstwie w I rundzie z Radkiem Stepankiem (6:2, 6:0) w 1/8 finału turnieju ATP w Newport Jack Sock musiał przejść poważny test. W meczu z Lukášem Lacko Amerykanin przegrał seta 3:6, w drugim zwycięstwo wyszarpał dopiero w tie breaku, lecz w trzecim w końcu znalazł sposób na przełamanie Słowaka i zwyciężył po dwóch godzinach walki 3:6, 7:6(4), 6:4.
- Lacko grał bardzo dobrze, płasko uderzał piłki - pochwalił rywala rozstawiony z numerem czwartym Sock, który zapisał na swoim koncie 12 asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 79 proc. rozegranych punktów, wykorzystał jednego z sześciu break pointów i łącznie wygrał tylko o jedną akcję więcej od przeciwnika (103-102). W ćwierćfinale 22-latek z Nebraski zagra z Janem Hernychem, z którym przegrał dwoma laty przegrał właśnie w Newport. W środę czeski kwalifikant i Alejandro Falla rozegrali spotkanie, o losach którego decydowały dosłownie pojedyncze piłki. Wszystkie sety rozstrzygnięte zostały w tie breakach, obaj tenisiści mieli meczbole przy własnych serwisach, ale ostatecznie górą z tej konfrontacji wyszedł reprezentant naszych południowych sąsiadów, wygrywając 7:6(5), 6:7(6), 7:6(7).

Ku powtórce sprzed 12 miesięcy zmierza Ivo Karlović. Zeszłoroczny finalista Hall of Fame Tennis Championships w dwóch meczach tegorocznej edycji tego turnieju nie stracił jeszcze podania. W środę wygrał 6:4, 7:6(4) z Malekiem Jazirim, w 80 minut serwując 29 asów i po trafionym pierwszym serwisie zdobywając 46 z 49 rozegranych punktów.

Karlović nie zna jeszcze swojego ćwierćfinałowego rywala, bowiem podobnie jak we wtorek, szyki tenisistom pokrzyżowała pogoda. Ostatni mecz środowej serii gier pomiędzy Samem Querreyem a Dustinem Brownem został przerwany z powodu opadów deszczu.

Środa była pracowitym dniem dla Adriana Mannarino. Francuz najpierw zwycięsko dokończył przerwany we wtorek przez zmrok pojedynek z Tommym Haasem, a po kilku kwadransach odpoczynku wrócił na kort, by zmierzyć się z rodakiem, Edouardem Rogerem-Vasselinem, i znów zwyciężył - tym razem 1:6, 6:3, 6:2.

W ćwierćfinale Mannarino stanie naprzeciw Rajeeva Rama, który poszedł za ciosem po wyeliminowaniu najwyżej rozstawionego Johna Isnera. Mistrz zawodów w stanie Rhode Island z 2009 roku w 1/8 finału wygrał 6:4, 6:3 z Yuichim Sugitą.

John-Patrick Smith i Tatsuma Ito awansowali do pierwszego ćwierćfinału w głównym cyklu w obecnym sezonie oraz zmierzą się ze sobą w walce o premierowy w karierze półfinał. W II rundzie Australijczyk wygrał 6:3, 6:1 z utalentowanym Jaredem Donaldsonem, Japończyk natomiast sprawił niespodziankę, eliminując oznaczonego "siódemką" Steve'a Johnsona.

Hall of Fame Tennis Championships, Newport (USA)