US Open: Roberta Vinci poskromiła Kristinę Mladenović i zagra w półfinale

Roberta Vinci wyeliminowała Francuzkę Kristinę Mladenović w ćwierćfinale US Open. Włoszka po raz pierwszy zagra w półfinale tak wielkiej imprezy.

Roberta Vinci (WTA 43) w IV rundzie nie musiała wychodzić na kort, bo Eugenie Bouchard oddała mecz walkowerem. W ten sposób Włoszka awansowała do swojego trzeciego wielkoszlemowego ćwierćfinału. Dwa poprzednie również osiągnęła w Nowym Jorku (2012, 2013). We wtorek 32-latka z Tarentu pokonała 6:3, 5:7, 6:4 Kristinę Mladenović (WTA 40). Dla Francuzki był to pierwszy ćwierćfinał tak wielkiej imprezy. W poniedziałek 14 września zadebiutuje ona w czołowej 30 rankingu.

W drugim gemie I seta Vinci popisała się wolejem. Mladenović popełniła trzy niewymuszone błędy i oddała podanie do zera. To było jedyne przełamanie w tej partii. Francuzka nie miała ani jednego break pointa. Włoszka ostatni punkt zdobyła wygrywającym serwisem. Vinci zgarnęła 20 z 26 punktów w swoich gemach serwisowych.

W drugim gemie II seta Vinci obroniła sześć break pointów, z czego trzy przy 0-40 (wygrywający serwis, kros forhendowy i cztery błędy rywalki). Wygrywający serwis i as pozwoliły Mladenović na chwilę oddalić widmo straty podania przy 1:1, ale ostatecznie nastąpiło to, po tym jak wpakowała bekhend w siatkę. Francuzka natychmiast stratę odrobiła, do tego do zera, korzystając z trzech pomyłek rywalki. Potężny return forhendowy dał jej przełamanie na 4:2. W siódmym gemie oddała podanie robiąc cztery podwójne błędy (nic jej nie dało doprowadzenie z 0-40 do równowagi). Francuzka zmarnowała dwa break pointy na 5:3 psując dwa forhendy. W dziewiątym gemie od 15-40 zdobyła cztery piękne punkty (bekhend, forhend, wolej i as). Wynik seta na 7:5 ustaliła piękną kombinacją slajsa z returnu i krosa bekhendowego.

W czwartym gemie III seta Mladenović miała trzy break pointy, ale jednego zmarnowała forhendowym błędem, a dwa obroniła Vinci (wygrywający serwis i wolej). Znakomita akcja return-wolej dała Włoszce okazję na 4:3, ale Francuzka odparła go krosem forhendowym. Reprezentantka Trójkolorowych zniwelowała jeszcze trzy break pointy (wolej, as, błąd forhendowy rywalki), ale przy piątym wyrzuciła forhend. Było to jedyne przełamanie w tej partii. W 10. gemie Mladenović obroniła pierwszą piłkę meczową kończącym forhendem. Mecz dobiegł końca, gdy wpakowała return w siatkę.

Statystyki meczu Roberta Vinci - Kristina Mladenović Statystyki meczu Roberta Vinci - Kristina Mladenović

Brawurowa Francuzka, zdolna do zagrania efektownych piłek z każdej pozycji na korcie, ambitnie walczyła z Włoszką, ale na koniec doświadczenie triumfowała nad młodością. Mladenović zabrakło cierpliwości i też zmagała się z dodatkowym przeciwnikiem, nasilającym się bólem uda. Dysponująca jednym z najlepszym slajsów w kobiecym tenisie Vinci rozregulowała młodszą rywalkę. Francuzka w poprzednich rundach nie miała tak ogromnej liczby błędów. We trwającym dwie godziny i 32 minuty wtorkowym ćwierćfinale zrobiła ich 64, w tym 11 podwójnych, przy 51 kończących uderzeniach. Vinci naliczono 22 piłki wygrane bezpośrednio przy 25 pomyłkach.

Vinci w poprzednich rundach straciła dwa sety, choć nie spotkała się z ani jedną rywalką z czołowej 70 rankingu. Wyeliminowała Vanię King, Denisę Allertovą i Marianę Duque. Mladenović w drodze do pierwszego wielkoszlemowego ćwierćfinału w singlu odprawiła dwie rozstawione tenisistki, Swietłanę Kuzniecową (nr 30) i Jekaterinę Makarową (nr 13). Na swojej drodze spotkała jeszcze jedną Rosjankę, Darię Kasatkinę, która w głównej drabince zastąpiła kontuzjowaną Marię Szarapową. Poza tym Francuzka odprawiła Serbkę Bojanę Jovanovski.

Obie tenisistki znane są z sukcesów deblowych. Mladenović to finalistka Wimbledonu 2014. Francuzka w swoim dorobku ma dwa tytuły w grze mieszanej wspólnie z Danielem Nestorem (Wimbledon 2013, Australian Open 2014). Vinci wygrała wygrała wszystkie cztery wielkoszlemowe imprezy - dwa razy Australian Open, a pozostałe po razie (każdą w parze z Sarą Errani). Mladenović została pierwszą francuską ćwierćfinalistką US Open od czasu Marion Bartoli (2012). Od sezonu 2012 już po raz trzeci w półfinale US Open zagra Włoszka. W najlepszej czwórce mogą się znaleźć dwie tenisistki z Półwyspu Apenińskiego, jeśli Flavia Pennetta pokona Petrę Kvitovą.

Rywalką Vinci w półfinale na pewno będzie Serena Williams, która pokonała 6:2, 1:6, 6:3 swoją starszą siostrę, Venus. Włoszka urwała liderce rankingu łącznie 21 gemów w czterech poprzednich meczach.