US Open: Simona Halep w półfinale po wielkim spektaklu z Wiktorią Azarenką

Rumunka Simona Halep wyeliminowała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę w ćwierćfinale US Open. W półfinale wiceliderka rankingu zagra z Włoszką Flavią Pennettą.

Simona Halep (WTA 20) wcześniej nigdy nie grała w ćwierćfinale US Open, a teraz jest już w półfinale. Wróciła z 0:2 w III secie i pokonała 6:3, 4:6, 6:4 Wiktorię Azarenkę (WTA 20). Białorusinka dwa razy triumfowała w Australian Open oraz dwa razy doszła do finału w Nowym Jorku. Po raz drugi z rzędu zakończy bez wielkoszlemowego półfinału. Halep za to notuje najlepszy w tym roku start w imprezie tej rangi. W Melbourne zanotowała ćwierćfinał, a w Rolandzie Garrosie i Wimbledonie wygrała łącznie jeden mecz.

W gemie otwarcia I seta Azarenka uzyskała przełamanie kombinacją bekhendu i forhendu. Halep natychmiast stratę odrobiła korzystając z dwóch pomyłek rywalki. W trzecim gemie Rumunka od 15-30 zdobyła trzy punkty, posyłając forhend i asa. Wiceliderka rankingu nie wykorzystała czterech szans na 3:1. Pierwszą zmarnowała psując return, a przy drugiej Białorusinka zagrała głęboki forhend. Trzeciego break pointa Halep roztrwoniła pakując bekhend w siatkę, a czwartego odparła Azarenka wygrywającym serwisem. Dwukrotna finalistka US Open ostatecznie jednak straciła serwis psując dwa forhendy. Po chwili Rumunka utrzymała podanie do zera, popisując się m.in. pięknym lobem w narożnik. W dziewiątym gemie wróciła z 15-30. Wygrywający serwis dał jej piłkę setową. Na koniec I partii Azarenka wyrzuciła return.

W drugim gemie II seta Azarenka popisała się bajecznym stop wolejem, a przełamanie uzyskała głębokim returnem wymuszającym błąd. Efektownym bekhendem po linii Halep odrobiła stratę w piątym gemie. Forhendem wymuszającym błąd Białorusinka wykorzystała break pointa na 4:2. W dziewiątym gemie Rumunka zagrała dwie bardzo dobre piłki (kończący forhend i bekhend wymuszający błąd). Białorusinka oddała podanie pakując forhend w siatkę. Wiceliderce rankingu nie udało się wyrównać z 2:5 na 5:5. Set dobiegł końca, gdy wyrzuciła bekhend.

W gemie otwarcia III seta Azarenka świetną wymianę zakończyła forhendem po linii. W taki sposób doprowadziła do równowagi (przegrywała 15-40), a później odparła jeszcze jednego break pointa efektownym bekhendem. W drugim gemie Halep oddała podanie wyrzucając forhend. Białorusinka z 15-40 doprowadziła do równowagi (forhend wymuszający błąd, wygrywający serwis). Potężny bekhend dał Rumunce trzecią szansę na przełamanie, lecz była zbyt pasywna i rywalka ją za to skarciła. Azarenka jednak popełniła dwa proste błędy i zamiast 3:0 prowadziła 2:1. W trakcie czwartego gema mecz został przerwany przez deszcz i tenisistki na ponad godzinę musiały udać się do szatni.

Przy 3:3 Halep wykazała się ogromną cierpliwością w długiej wymianie i skorzystała z bekhendowego błędu przeciwniczki. W taki sposób Rumunka zaliczyła przełamanie, a w ósmym gemie wróciła z 0-30 popisując się efektownym bekhendem i świetnym serwisem. Wiceliderka rankingu była dwa punkty od meczu, ale Azarenka od 0-30 zgarnęła cztery punkty, z czego dwa kończącymi uderzeniami (wolej i bekhend) i poprawiła wynik na 4:5. W 10. gemie Halep ponownie wróciła z 0-30. Odwrotny kros forhendowy dał jej piłkę meczową. Białorusinka zagrała bardzo dobry return, ale wyrzuciła forhend i mecz dobiegł końca.

Statystyki meczu Simona Halep - Wiktoria Azarenka Statystyki meczu Simona Halep - Wiktoria Azarenka

Tenisistki uraczyły kibiców spektaklem z bardzo urozmaiconymi wymianami toczonymi w niesamowitym tempie. W ciągu dwóch godzin i 40 minut Halep zapisała na swoje konto 40 kończących uderzeń przy zaledwie 19 niewymuszonych błędach. Azarence naliczono 38 piłek wygranych bezpośrednio i 42 pomyłki. Białorusinka miała 100 proc. skuteczność przy break pointa, ale było ich pięć, a sama własne podanie oddała sześć razy. Rumunka zdobyła 106 ze 199 rozegranych punktów. Azarenka była tenisistką aktywniejszą, często chodziła do siatki (25 z 37 punktów), ale popełniła zbyt wiele błędów, by móc skruszyć opór tak rzetelnej, dobrze zmieniającej kierunki Halep.

Halep pokonała Azarenkę po raz pierwszy. Dwa poprzednie ich mecze rozegrane zostały w 2012 roku i Białorusinka straciła w nich łącznie sześć gemów. Jednak w obu przypadkach ówczesna liderka rankingu pokonała tenisistkę klasyfikowaną odpowiednio na 63. i 46. miejscu. O drugi w karierze wielkoszlemowy finał (po Rolandzie Garrosie 2014) Halep zagra z Flavią Pennettą (WTA 26), z którą ma bilans meczów 1-3. To jedyne zwycięstwo Rumunka odniosła w tym sezonie w Miami.