WTA Quebec City: Zemsta niewykorzystanych okazji, Paula Kania i Maria Irigoyen bez tytułu

Paula Kania i Maria Irigoyen muszą poczekać na swój pierwszy wspólny tytuł w turnieju WTA. Polka i Argentynka przegrały w finale halowych zawodów w Quebec City.

Kacper Kowalczyk

Zarówno Paula Kania i Maria Irigoyen już przed niedzielnym finałem znały smak triumfu w zawodach WTA. Sosnowiczanka wygrała razem z Poliną Piechową turniej w Taszkencie przed trzema laty, a Argentynka zwyciężyła rok temu w Rio de Janeiro partnerując Irinie-Camelii Begu. Niestety to nie pomogło wygrać w finale Coupe Banque Nationale z An-Sophie Mestach i Barborą Krejcikovą.

Pierwsze gemy wyraźnie należały do Belgijki i Czeszki, jednak wraz z rozwojem sytuacji do głosu zaczęły dochodzić Kania i Irigoyen. Momentalnie odrobiły stratę przełamania, a chwilę później same taką zdobyły. Nie oddały jej już do końca I seta, pomimo zagrożenia w ósmym gemie, kiedy to Argentynka obroniła bardzo dobrym wolejem breakpointa. Oba duety szły równo również w drugim secie. Większość uderzeń było kierowanych na stronę Irigoyen, która kosztem siły dysponuje dużymi rotacjami swoich odbić. Tym sposobem wiele wymian polegało na żmudnym przebijaniu piłki przez Argentynki, a Kania oczekiwała tylko na moment do ataku. Jeden z takich nie powiódł się przy stanie 3:4, co szybko zemściło się na duecie polsko-argentyńskim. Mestach i Krejčíková odskoczyły na dwa gemy przewagi i serwowały by wyrównać stan pojedynku. Tutaj kolejnej szansy nie wykorzystała sosnowiczanka, która mogła odrobić stratę serwisu, jednak wyrzuciła w aut dość prostego woleja.

Takie okazje pojawiały się także w super tie-breaku. Polka i Argentynka prowadziły już nawet 8-5 i mogły dogodnym smeczem wywalczyć sobie kilka piłek mistrzowskich. Skończyło się na tylko jednej, przy której po świetnym serwisie Mestach były praktycznie bezradne. Chwilę później obroniły meczbola rywalek, jednak udany wolej w wykonaniu Krejčíkovej (zresztą podopiecznej słynnej deblistki Jany Novotnej) zakończył 97-minutowy pojedynek.

Dla Belgijki i Czeszki to pierwszy triumf w turnieju WTA w karierze. Obie zameldowały się już w finałach zawodów tej rangi, jednak nie zdołały ich wygrać. W przypadku sosnowiczanki to był piąty mecz o tytuł, czwarty przegrany.

Coupe Banque Nationale, Quebec City (Kanada)
WTA International, kort dywanowy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 20 września

finał gry podwójnej:

An-Sophie Mestach (Belgia) / Barbora Krejčíková (Czechy) - Paula Kania (Polska, 3) / Maria Irigoyen (Argentyna, 3) 4:6, 6:3, 12-10

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)