WTA Tiencin: Czwarty ćwierćfinał Jelizawiety Kuliczkowej, awans Danki Kovinić

Rosjanka Jelizawieta Kuliczkowa i reprezentantka Czarnogóry Danka Kovinić awansowały do ćwierćfinału turnieju WTA International w Tiencinie (Chiny).

East News

Jelizawieta Kuliczkowa (WTA 103) w marcu była klasyfikowana na 171. miejscu w rankingu, a pod koniec września znalazła się na najwyższej w karierze 94. pozycji. W Tiencinie Rosjanka najpierw odprawiła Rumunkę Patricię Marię Tig, a w II rundzie pokonała 6:2, 7:5 swoją rodaczkę Jewgieniję Rodinę (WTA 84). Mieszkająca w Pattaya City 19-latka osiągnęła czwarty ćwierćfinał w sezonie, zarazem w karierze, w głównym cyklu (po Kuala Lumpur, Katowicach i Seulu).

W trwającym 78 minut spotkaniu Kuliczkowa zaserwowała pięć asów i zgarnęła 21 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła pięć z sześciu break pointów, a sama wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie.

Kuliczkowa to mistrzyni juniorskiego Australian Open 2014 w singlu i deblu. W kwietniu w Katowicach przegrała ona z Magdą Linette w decydującej rundzie kwalifikacji, ale weszła do głównej drabinki jako szczęśliwa przegra. W I rundzie rozbiła 6:0, 6:1 Urszulę Radwańską i później dopiero w walce o półfinał uległa Camili Giorgi. W piątek w Tiencinie rywalką 19-letniej Rosjanki będzie Agnieszka Radwańska. Mecz ten zaplanowano jako ostatni w kolejności ćwierćfinał (początek gier o godz. 5:30 czasu polskiego).

Danka Kovinić (WTA 75) prowadziła z Telianą Pereirą (WTA 46) 6:2, 5:3, ale Brazylijce udało się doprowadzić do III seta. Ostatecznie reprezentantka Czarnogóry zwyciężyła 6:2, 5:7, 6:2 po godzinie i 55 minutach walki. Popełniła ona sześć podwójnych błędów, a jej rywalka miała takich pomyłek siedem. Kovinić zaserwowała też 14 asów, podczas gdy Pereira tylko dwa.

Kovinić osiągnęła piąty ćwierćfinał w sezonie w głównym cyklu (po Charleston, Pradze, Bukareszcie i Bad Gastein). O pierwszy półfinał w karierze zmierzy się z Ying-Ying Duan (WTA 123), która pokonała 6:7(5), 6:2, 6:4 Ludmiłę Kiczenok (WTA 414) po dwóch godzinach i 25 minutach walki. Ukrainka, która w I rundzie wyeliminowała Flavię Pennettę, szybko została sprowadzona na ziemię. Chinka obroniła 12 z 15 break pointów, a w III secie wróciła z 1:3 i osiągnęła drugi ćwierćfinał w głównym cyklu (Pattaya City 2015). W tegorocznym Wimbledonie Duan odprawiła Eugenie Bouchard, a w lipcu wygrała w Tiencinie turniej ITF.