ATP Wiedeń: Jubileuszowe zwycięstwo Ferrera, Monfils i Gulbis nie zwalniają tempa

David Ferrer pokonał Fabio Fogniniego i awansował do półfinału turnieju ATP w Wiedniu, w którym zmierzy się z Gaelem Monfilsem. Ze znakomitej strony pokazali się również Ernests Gulbis i Steve Johnson.

Marcin Motyka

David Ferrer to dla Fabio Fogniniego rywal, z którym za nic w świecie nie może sobie poradzić. Włoch z Hiszpanem walczył już ośmiokrotnie i jedyne, co wywalczył, to dwa sety. W piątkowym ćwierćfinale turnieju ATP w Wiedniu Fognini mógł mieć nadzieję, że w końcu dobierze się do skóry walencjanina, ale tylko przez pięć gemów, dopóki prowadził 3:2 z przełamaniem. Od tamtej pory Ferrer całkowicie zdominował wydarzenia na placu gry i ostatecznie wygrał 6:4, 6:2, podwyższając bilans bezpośrednich konfrontacji z tenisistą z San Remo na 9-0 oraz znacząco przybliżając się do występu w Finałach ATP World Tour.

Tym samym Ferrer odniósł 50. zwycięstwo w głównym cyklu w 2015 roku. Dla Hiszpana to siódmy sezon w karierze i szósty z rzędu, w którym osiągnął tę barierę. O kolejną wygraną powalczy w sobotę z Gaelem Monfilsem, z którym wygrał dwa z pięciu dotychczas rozegranych pojedynków.

Monfils w ćwierćfinale stanął naprzeciw Lukasa Rosola, który w 1/4 finału wyeliminował innego tenisistę znad Sekwany, Jo-Wilfrieda Tsongę. Czech znów był bliski sensacyjnego zwycięstwa. W pierwszej partii okazał się lepszy w tie breaku, ale w dwóch kolejnych triumfował Monfils (6:3 i 6:3). W ciągu godziny i 51 minut gry paryżanin zaserwował 18 asów, posłał 40 zgrań kończących i wykorzystał trzy z czterech break pointów.

Ze znakomitej strony w wiedeńskiej Stadthalle pokazuje się Ernests Gulbis. Łotysz po tym, jak pokonał Johna Isnera, w piątek odprawił z kwitkiem innego fantastycznie serwującego rywala, Ivo Karlovicia, zwyciężając po dwóch rozgrywkach tie breakowych.

Gulbis, dla którego to pierwszy półfinał turnieju głównego cyklu w obecnym sezonie, o finał powalczy ze Steve'em Johnsonem. Pogromca Jerzego Janowicza z II rundy sprawił niespodziankę, wygrywając 5:7, 7:6(5), 6:4 z rozstawionym z numerem drugim Kevinem Andersonem. Mecz trwał aż dwie godziny i 27 minut, a Amerykanin zapisał na swoim koncie 16 asów, 74 proc. wygranych punktów po trafionym pierwszym podaniu, 40 winnerów, 21 niewymuszonych błędów i jedno przełamanie.