Mistrzostwa WTA: Czas rozstrzygnięć w Grupie Czerwonej, Agnieszka Radwańska kontra Simona Halep

W czwartek wyłonione zostaną obie półfinalistki z Grupy Czerwonej rozgrywanych w Singapurze Mistrzostw WTA. O awans do dalszej fazy powalczą Agnieszka Radwańska, Simona Halep, Maria Szarapowa i Flavia Pennetta.

Rafał Smoliński
East News

Jako pierwsze na kort wyjdą o godz. 8:00 naszego czasu Agnieszka Radwańska i Simona Halep. Najlepsza polska tenisistka po trzysetowej porażce z Marią Szarapową, przegrała w dwóch setach z Flavią Pennettą i ma najmniejsze szanse na awans do półfinału. Po spotkaniu z Włoszką krakowianka wzięła winę na siebie i przyznała, że odczuwa już zmęczenie sezonem, a zwłaszcza ostatnią intensywną kampanią w Azji, która dała jej kwalifikacje do Masters.

W lepszej sytuacji jest Halep, która w pierwszym meczu straciła zaledwie trzy gemy w meczu z Pennettą. We wtorek Rumunka stanęła przed szansą na wygranie grupy, ale inne plany miała Szarapowa. Rosjanka w dwóch setach pokonała tenisistkę z Konstancy, sprawiając, że ostateczne rozstrzygnięcia w Grupie Czerwonej nastąpią dopiero w czwartek.

Radwańska będzie chciała uniknąć sytuacji z 2013 roku, kiedy to przegrała wszystkie mecze w fazie grupowej Mistrzostw WTA. Polka ciągle walczy o 500. singlowe zwycięstwo na zawodowych kortach, ale w pojedynku z Rumunką nie będzie jej o nie łatwo. Jeśli krakowianka wygra 2-0 w setach, to awans do półfinału da jej triumf Szarapowej w stosunku 2-0. Halep także będzie chciała zwyciężyć w dwóch partiach, ponieważ wówczas nie będzie musiała oglądać się na to, co zrobią rywalki.

Agnieszka Radwańska (Polska, 5) bilans: 4-4 Simona Halep (Rumunia, 1)
sezon 2015
48-25 (48-25) bilans roku (główny cykl) 49-16 (49-16)
tytuł w Tokio, półfinał Wimbledonu najlepszy wynik tytuł w Indian Wells, półfinał US Open

2015 Toronto ćwierćfinał Halep 0:6, 6:3, 6:1

Po godz. 12:30 czasu polskiego na kort wkroczą Maria Szarapowa i Flavia Pennetta. Rosjanka zaprezentowała we wtorek tenis, do którego przyzwyczaiła fanów na całym świecie, pokonując w dwóch partiach Simonę Halep. W niedzielę była liderka rankingu WTA w trzech setach uporała się z Agnieszką Radwańską, dlatego w czwartkowym pojedynku z Włoszką wystarczy jej do awansu zwycięstwo w jednej odsłonie.

Aby Szarapowej zabrakło w półfinale, Pennetta musi ją pokonać w dwóch setach, a do tego Halep musi zwyciężyć Radwańską 2-0. Scenariusz ten wydaje się jednak mało prawdopodobny, ponieważ Rosjanka wyraźnie złapała wiatr w żagle i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w tym turnieju może zajść bardzo daleko. Z Pennettą ma Szarapowa rachunki do wyrównania, dlatego zrobi wszystko, by po dziewięciu latach znów cieszyć się z wygranej.

Możliwe scenariusze w Grupie Czerwonej:

Halep w dwóch setach Halep w trzech setach Radwańska w dwóch setach Radwańska w trzech setach
Szarapowa w dwóch setach Szarapowa i Halep Szarapowa i Halep Szarapowa i Radwańska Szarapowa i Halep
Szarapowa w trzech setach Szarapowa i Halep Szarapowa i Halep Szarapowa i Pennetta Szarapowa i Halep
Pennetta w dwóch setach Halep i Pennetta Pennetta i Szarapowa Pennetta i Szarapowa Pennetta i Szarapowa
Pennetta w trzech setach Halep i Szarapowa Szarapowa i Halep Pennetta i Szarapowa Pennetta i Szarapowa

W czwartek wyłonione zostaną również dwie najlepsze pary w Grupie Białej turnieju debla. Największe szanse na awans do dalszej fazy mają siostry Hao-Ching Chan i Yung-Jan Chan, które w meczu z Garbine Muguruzą i Carlą Suarez potrzebują tylko seta, aby zakwalifikować się do półfinału. Na wsparcie ze strony Tajwanek będą liczyć Caroline Garcia i Katarina Srebotnik, które jeśli wysoko pokonają parę Bethanie Mattek-Sands i Lucie Safarova, to zachowają matematyczne szanse na dalszą grę. Możliwe scenariusze w Grupie Białej:

Chan / Chan w dwóch setach Chan / Chan w trzech setach Mug / Sua w dwóch setach Mug / Sua w trzech setach
Mat / Saf w dwóch setach Chan / Chan i Mat / Saf Chan / Chan i Mat / Saf %gemów, Gar i Sre bez szans Chan / Chan i Mat / Saf
Mat / Saf w trzech setach Chan / Chan i Mat / Saf Chan / Chan i Mat / Saf Mug / Sua i Chan / Chan Chan / Chan i Mat / Saf
Gar / Sre w dwóch setach Chan / Chan i %gemów Chan / Chan i Mug / Sua Mug / Sua i Chan / Chan Mug / Sua i Chan / Chan
Gar / Sre w trzech setach Chan / Chan i Mat / Saf Chan / Chan i Mat / Saf Mug / Sua i Chan / Chan Mug / Sua i Chan / Chan