Mistrzostwa WTA: Wygrać seta to za dużo. Andżelika Kerber oddała bilet do półfinału Petrze Kvitovej

Andżelika Kerber przegrała walkę o swój pierwszy półfinał Mistrzostw WTA nie tylko z Lucie Safarovą, ale również ze sobą. Niemka w rozmowie z trenerem przyznała, że jest po prostu spięta.

Karolina Konstańczak

Lucie Safarova przed rozpoczęciem piątkowego spotkania doskonale zdawała sobie sprawę, że nie ma już szans na awans do półfinału Mistrzostw WTA. Czeszka przegrała bowiem dwa poprzednie starcia w stosunku 0-2.

Andżelika Kerber przystępowała do piątkowego pojedynku ze zdecydowaniem większą presją, ponieważ zaledwie set dzielił ją od pierwszego w życiu półfinału imprezy wieńczącej sezon. Porażka 0-2 w partiach oznaczała dla niej oddanie biletu do najlepszej "czwórki" Petrze Kvitovej.

Šafářová od początku spotkania rozdzielała na drugą stronę bardzo mocne zagrania i nawet ofiarnie pracująca w defensywie Kerber nie miała wiele do powiedzenia. Czeszka po zamknięciu akcji wolejem przełamała Niemkę i objęła prowadzenie 2:1, a nieco później 3:1. Finalistka tegorocznego Rolanda Garrosa świetnie rozgrywała najważniejsze piłki i nie pozwoliła rywalce na odrobienie strat, a przy stanie 5:3 wypracowała sobie dwa kolejne break pointy z rzędu, które były również setbolami -  dostała je niejako w prezencie, ponieważ Kerber najpierw popełniła podwójny błąd, a chwilę później posłała piłkę w siatkę. Choć Šafářovej nie udało się zamknąć partii przy serwisie Niemki, uczyniła to chwilę później, gdy sama stała na linii końcowej z piłką w ręką. Po 47 minutach Czeszka wygrała premierową odsłonę 6:4, przypierając swoją przeciwniczkę niemal do muru.

W drugiej partii można było dostrzec coraz większe nerwy po stronie Kerber, której wymykała się szansa na awans do półfinału. Niemka po popełnieniu podwójnego błędu, a chwilę później posłaniu piłki w siatkę została przełamana. Tenisistka z polskim paszportem wyglądała na coraz bardziej zrezygnowaną, a podczas rozmowy z trenerem wyraźnie dawała do zrozumienia, że jest spięta. Šafářová natomiast cały czas robiła swoje, prezentowała agresywny tenis i ani na chwilę nie wstrzymywała ręki, dzięki czemu pewnie odskoczyła na 5:3. Po godzinie i 26 minutach Czeszka wygrała 6:4, 6:3 i zdobyła pierwszy punkt w debiucie.

W półfinale Mistrzostw WTA zagrają ze sobą Petra Kvitova i Maria Szarapowa oraz Agnieszka Radwańska i Garbine Muguruza.