Tenisowa Liga Mistrzów: Drużyna Flavii Pennetty poniosła trzecią porażkę

Drużyna Marcosa Baghdatisa, Punjab Marshalls, po raz drugi okazała się lepsza od ekipy Flavii Pennetty, Mumbai Tennis Masters, w Tenisowej Lidze Mistrzów.

fot PAP/EPA / fot. PAP/EPA

23 listopada na otwarcie drugiej edycji Tenisowej Ligi Mistrzów Punjab Marshalls pokonało 21:19 Mumbai Tennis Masters. Mecz ten odbył się na MSLTA Stadium w Bombaju. Pięć dni później oba zespoły spotkały się po raz drugi i ponownie lepsza okazała się drużyna Marcosa Baghdatisa. Cypryjczyk i spółka wygrali z ekipą Flavii Pennetty 24:13. Tym razem rywalizacja odbyła się na CLTA Tennis Stadium w Czandigarh (stolica stanów Pendżab i Hariana).

W piątym gemie I seta finalista US Open 1997 Greg Rusedski przełamał mistrza Wimbledonu 1996 Richarda Krajicka. Holender odrobił stratę i wyrównał na 3:3, ale dwa kolejne gemy padły łupem Brytyjczyka. 23 listopada lepszy był Krajicek, który zwyciężył 5:4.

W II secie Elina Switolina wyszła na 2:0, ale w trzecim gemie Pennetta odrobiła stratę przełamania. Ukrainka wykorzystała break pointa na 4:1 i nie oddała przewagi, ostatecznie zwyciężając 5:2. Pięć dni temu górą była włoska mistrzyni tegorocznego US Open, która wygrała 5:2.

W III partii Baghdatis i Switolina rozbili 5:0 Santiago Giraldo i Pennettę. Przełamali oni rywali w drugim i czwartym gemie. Kolumbijczyk i Włoszka mogli się uchronić przed porażką do zera, ale zmarnowali trzy break pointy na 1:4. 23 listopada gra mieszana również padła łupem Cypryjczyka i Ukrainki (5:2).

W IV secie Baghdatis i Saketh Myneni wyszli na 3:0 i wszystko wskazywało, że ekipa Punjab Marshalls powiększy przewagę. Tymczasem Giraldo i Sriram Balaji z 1:4 wyrównali na 4:4, a następnie byli górą w tie breaku. Pięć dni temu Baghdatis i Myneni pokonali kolumbijsko-hinduską parę 5:3.

W V partii Baghdatis i Giraldo uzyskali po jednym przełamaniu i był remis 1:1. Kluczowy moment nastąpił w siódmym gemie. Cypryjczyk wykorzystał break pointa, a po chwili ustalił wynik seta na 5:3 własnym podaniem. 23 listopada Baghdatis pokonał Giraldo 5:4.

Punjab Marshalls odniosło już trzecie zwycięstwo w drugiej edycji Tenisowej Ligi Mistrzów. Kolejny mecz ekipa Marcosa Baghdatisa, finalisty Australian Open 2006, rozegra 2 grudnia, gdy na Balbir Juneja Stadium w Rajpurze zmierzy się z Raipur Rangers.

29 i 30 listopada areną zmagań w hinduskiej lidze będzie LAL Bahadur Stadium w Hajdarabadzie, gdzie 6 grudnia odbędzie się również finał. Miejscowa drużyna, Hyderabad Aces, zmierzy się z Nagpur Orangers (niedziela) i V Chennai Warriors (poniedziałek).

Inicjatorem Tenisowej Ligi Mistrzów (Champions Tennis League, skrót CTL) jest Vijay Amritraj, gwiazda hinduskiego tenisa lat 80 XX wieku. Podobnie jak w ubiegłorocznej, pierwszej edycji rozgrywek, w rywalizacji bierze udział sześć drużyn z sześciu hinduskich miast, które zostały podzielone na dwie trzyzespołowe grupy i rozegrają przeciw sobie dwa mecze (jeden u siebie i jeden na wyjeździe). Zwycięzcy grup zmierzą się ze sobą w finale. Zmagania potrwają od 23 listopada do 6 grudnia.

Kadra każdego zespołu składa się z sześciu zawodników - singlisty i singlistki z czołówki światowych rankingów, legendy tenisa, reprezentanta gospodarzy oraz hinduskiego juniora i juniorki z miasta, z którego pochodzi dana drużyna.

Miasta, które uczestniczą w drugiej edycji Tenisowej Ligi Mistrzów to Bombaj, Rajpur i Pendżab (Grupa A) oraz Hajdarabad, Nagpur i Madras (Grupa B). Mecz składa się z konfrontacji legend, gry mieszanej, singla kobiet oraz debla i singla mężczyzn. O wyniku każdego z pojedynków decyduje jeden set z ewentualnym tie breakiem rozgrywanym przy stanie 4:4. Złożony on jest maksymalnie z dziewięciu punktów. Przy stanie 4-4 ma miejsce decydujący punkt, a serwuje oraz wybiera stronę, na którą następuje podanie, ten kto serwował w tie breaku jako drugi. Tie break może mieć mieć miejsce również przy innym wyniku w dziewiątym gemie w V secie, bo mecz nie może być zakończony, dopóki ostatni gem nie padnie łupem tenisisty ze zwycięskiej ekipy. Jeśli zawodnik z ekipy przegrywającej zdoła doprowadzić do remisu o końcowym wyniku decyduje super tie break. Całe spotkanie wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej gemów.

Wyniki:

sobota, 28 listopada

Punjab Marshalls - Mumbai Tennis Masters 24:13

Set 1.: Greg Rusedski - Richard Krajicek 5:3
Set 2.: Elina Switolina - Flavia Pennetta 5:2
Set 3.: Marcos Baghdatis / Elina Switolina - Santiago Giraldo / Flavia Pennetta 5:0
Set 4.: Marcos Baghdatis / Saketh Myneni - Santiago Giraldo / Sriram Balaji 4:5
Set 5.: Marcos Baghdatis - Santiago Giraldo 5:3

piątek, 27 listopada

Punjab Marshalls - Raipur Rangers 23:15

Set 1.: Greg Rusedski - Thomas Muster 5:2
Set 2.: Elina Switolina - Alizé Cornet 5:1
Set 3.: Marcos Baghdatis / Elina Switolina - Roberto Bautista / Alizé Cornet 4:5
Set 4.: Marcos Baghdatis / Saketh Myneni - Roberto Bautista / Ramkumar Ramanathan 5:2
Set 5.: Marcos Baghdatis - Roberto Bautista 4:5

czwartek, 26 listopada

V Chennai Warriors - Nagpur Orangers 23:24

Set 1.: Rainer Schüttler - Àlex Corretja 4:5
Set 2.: Heather Watson - Jelena Janković 4:5
Set 3.: Fernando Verdasco / Heather Watson - Feliciano López / Jelena Janković 3:5

Set 3.: Fernando Verdasco / Heather Watson - Ivo Karlović / Martina Hingis 2:5
Set 4.: Fernando Verdasco / Vishnu Vardhan - Ivo Karlović / Jeevan Nedunchezhiyan 3:5
Set 5.: Fernando Verdasco - Ivo Karlović 4:5

wtorek, 24 listopada

Mumbai Tennis Masters - Raipur Rangers 14:23

Set 1.: Richard Krajicek - Thomas Muster 5:3
Set 2.: Flavia Pennetta - Alizé Cornet 2:5
Set 3.: Santiago Giraldo / Flavia Pennetta - Roberto Bautista / Alizé Cornet 3:5
Set 4.: Santiago Giraldo / Sriram Balaji - Roberto Bautista / Ramkumar Ramanathan 2:5
Set 5.: Santiago Giraldo - Roberto Bautista 2:5

poniedziałek, 23 listopada

Mumbai Tennis Masters - Punjab Marshalls 19:21

Set 1.: Richard Krajicek - Greg Rusedski 5:4
Set 2.: Flavia Pennetta - Elina Switolina 5:2
Set 3.: Santiago Giraldo / Flavia Pennetta - Marcos Baghdatis / Elina Switolina 2:5
Set 4.: Santiago Giraldo / Sriram Balaji - Marcos Baghdatis / Saketh Myneni 3:5
Set 5.: Santiago Giraldo - Marcos Baghdatis 4:5