ATP Montpellier: Gulbis rywalem Gasqueta, Corić, Sousa i Benneteau odpadli

Wtorek w turnieju ATP w Montpellier był dniem niespodzianek. Porażki ponieśli Borna Corić, Joao Sousa, Nicolas Mahut i Julien Benneteau. Wygrał za to Ernests Gulbis, który w 1/8 finału zagra z broniącym tytułu Richardem Gasquetem.

Marcin Motyka

Ernests Gulbis odniósł pierwsze oficjalne zwycięstwo w sezonie 2016. Łotysz, który w styczniu na Antypodach odpadał w kwalifikacjach turniejów w Brisbane i Sydney,a w Australian Open uległ w I rundzie Jeremy'emu Chardy'emu, w końcu mógł poznać smak zwycięstwa w nowym roku. We wtorkowym meczu I rundy imprezy ATP w Montpellier Gulbis wygrał 6:4, 6:3 z posiadaczem dzikiej karty, Quentinem Halysem.

Gulbis w ciągu 68 minut gry zaserwował sześć asów, ani razu nie dał się przełamać, wykorzystał dwa z pięciu break pointów i łącznie zdobył o dziesięć punktów więcej (61-51) od Halysa. - Po Australian Open przez tydzień solidnie pracowałem i czuję się w najwyższej formie. Jestem zadowolony, że przeszedłem I rundę - powiedział 27-latek z Rygi, który o ćwierćfinał powalczy z broniącym tytułu i najwyżej rozstawionym w Montpellier, Richardem Gasquetem.

W ubiegłorocznej edycji Open Sud de France João Sousa zrobił furorę i dotarł do półfinału, gdzie został zatrzymany przez Jerzego Janowicza. W tym roku Portugalczyk nie powtórzy tego wyczynu, bowiem odpadł już w I rundzie, przegrywając w trzech setach z Rubenem Bemelmansem. - Rozegrałem wielki mecz przeciw bardzo trudnemu rywalowi. Nie było łatwo, ale zagrałem bardzo dobrze taktycznie - ocenił Belg.

Kolejnym rywalem Bemelmansa będzie Jan-Lennard Struff, który we wtorek pokonał 6:3, 7:5 Nicolasa Mahuta. - Od początku pobytu w Montpellier czuję się dobrze. Znam Jana. Widziałem, jak gra i mam nadzieję, że znów wygram - dodał 28-latek z Genk.

Gorzką pigułkę musiał przełknąć Borna Corić. 19-latek z Zagrzebia, najmłodszy uczestnik Open Sud de France, przegrał 6:7(5), 2:6 ze starszym o 16 lat i notowanym dopiero na 125. miejscu w rankingu ATP Michaelem Berrerem. W II rundzie Niemiec zagra z kwalifikantem Kennym de Schepperem, który przegrywał z Nikołozem Basilaszwilim 4:6, 1:4, ale zwyciężył 4:6, 7:6(4), 6:3.

Z turniejem pożegnał się najstarszy tenisista, który stanął na starcie, JulienBenneteau. Powracający do rozgrywek po długiej przerwie spowodowanej kontuzją pachwiny Francuz w konfrontacji z Johnem Millmanem ugrał ledwie trzy gemy. W następnej fazie Open Sud de France Australijczyk zagra z lepszym z pary Gael Monfils - Edouard Roger-Vasselin.

Paul-Henri Mathieu oddał tylko pięć gemów nadziei szwedzkiego tenisa, Eliasowi Ymerowi. - Mało o nim wiedziałem, widziałem tylko jego jeden set, który rozegrał tu w kwalifikacjach, a zawsze trudno się gra z rywalem, którego się nie zna. Ale jak zawsze, walczyłem o zwycięstwo - mówił Francuz, który w 1/8 stanie naprzeciw rodaka, turniejowej "czwórki", Benoita Paire'a. - Spodziewam się bardzo trudnego meczu - przyznał Francuz.

Swojego premierowego rywala poznał również oznaczony numerem trzecim Gilles Simon. Francuz zmierzy się z Dustinem Brownem, z którym ma bilans 2-0. We wtorek Niemiec w dwóch setach okazał się lepszy od Steve'a Darcisa.

Open Sud de France, Montpellier (Francja)