WTA Katowice: Dominika Cibulkova pokonała Francescę Schiavone. Słowaczka sprawdzi pogromczynię Linette

Dominika Cibulkova pokonała 7:5, 6:1 Francescę Schiavone i awansowała do półfinału turnieju w Katowicach. Jej kolejną rywalką będzie Pauline Parmentier, która okazała się lepsza od Magdy Linette.

Karolina Konstańczak

Tuż przed przyjazdem do Katowic Dominika Cibulkova osiągnęła niejeden świetny rezultat. Słowaczka doszła do finału w Acapulco i półfinału w Hobart. W mieście położonym na Śląsku najtrudniejsza okazała się dla niej I runda. Wówczas wybroniła się ze stanu 1:4 w trzecim secie w starciu z Cariną Witthöft i triumfowała po tie breaku.

Z Francescą Schiavone spotkała się po raz czwarty i odniosła czwarte zwycięstwo. Pomimo skończonych 35 lat i odległego 101. miejsca w rankingu WTA Włoszka jest nadal groźna, o czym świadczy tytuł zdobyty w Rio de Janeiro. Pojedynek lepiej rozpoczęła Schiavone, która znakomicie zagrała przeciw nogom Cibulkovej i objęła prowadzenie 3:2 z przewagą przełamania. Włoszka świetnie radziła sobie przy siatce, a po posłaniu efektownego slajsa z woleja odskoczyła na 4:2, a nieco później na 5:3. Reprezentantka Italii włożyła sporo sił w poprzednie gemy, co odczuła w końcówce, ponieważ wielokrotnie zawodził ją nadgarstek i więcej się myliła. Słowaczka nie tylko odrobiła straty, ale również triumfowała w całej partii 7:5 - w dwóch ostatnich punktach tenisowa weteranka popełniła niewymuszone błędy.
Chociaż Schiavone rozpoczęła drugiego seta od przełamania rywalki, Cibulkova szybko odrobiła straty, popisując się niesamowitym minięciem po krosie. Słowaczka ma zdecydowanie lepsze przyspieszenie, co wielokrotnie robi różnicę na korcie. Chwilę później finalistka Australian Open 2014 obroniła być może najważniejsze break pointy, odrabiając stratę od stanu 15-40. Od tego momentu znów wyraźniej rysowała się przewaga Cibulkovej, która w niedługim czasie objęła prowadzenie 4:1.

Włoszka natomiast usiadła na krzesełku dla sędziów liniowych, nie mogąc uwierzyć w to, co się dzieje. W kolejnym gemie 35-latka miała sporo okazji na utrzymanie podania, ale znów jej się to nie udało. Przy break poincie źle zachowała się przy siatce, co skrzętnie wykorzystała rywalka, posyłając piłkę w pusty kort. Po godzinie i 16 minutach Cibulkova triumfowała 7:5, 6:1

W półfinale singlowych zmagań w Katowicach Cibulkova spotka się z Pauline Parmentier. Francuzka wcześniej pokonała 6:2, 6:4 Magdę Linette.