Roland Garros: Stan Wawrinka wyszedł z ogromnych kłopotów, paryska klątwa Grigora Dimitrowa

Broniący tytułu Stan Wawrinki był bliski porażki już w I rundzie Roland Garros 2016. W meczu z Lukasem Rosolem Szwajcar przegrywał 1-2 w setach, ale zdołał wygrać w pięciu partiach. Grigor Dimitrow występ w Paryżu znów kończy rozczarowaniem.

Marcin Motyka

Tenis bywa przewrotny. W piątek w półfinale turnieju ATP w Genewie Stan Wawrinka pewnie poradził sobie z Lukasem Rosolem. Trzy dni później, w poniedziałkowym spotkaniu I rundy Roland Garros 2016, ci tenisiści znów stanęli naprzeciw siebie i tym razem Wawrinka miał ogromne kłopoty. Szwajcar mógł zostać pierwszym tenisistą w Erze Otwartej, który występując w Rolandzie Garrosie jako obrońca tytułu odpadnie już po inauguracyjnym spotkaniu, ale ostatecznie zdołał zwyciężyć.

Pierwszego seta 6:4 wygrał Rosol. W drugiej partii o wiele lepszy (6:1) był Wawrinka, ale w trzeciej Szwajcar znów oddał inicjatywę, co zakończyło się jego porażką. W czwartej odsłonie przy stanie 2:2 Czech nie wykorzystał dwóch break pointów. I to był moment zwrotny tego meczu. Broniący tytułu tenisista z Lozanny zdołał zwyciężyć w czwartym secie 6:3, a w decydującym pewnie spisywał się przy własnym i sam wywalczył jednego, ale kluczowego breaka.

Dla rozstawionego z numerem trzecim Wawrinka to z pewnością był o wiele trudniejszy początek niż się spodziewał. O kolejną wygraną w teorii może być łatwiej. Szwajcar zmierzy się z Taro Danielem. Japończyk wyeliminował Martina Klizana, choć przegrywał już 0-2 w setach i 0:4 w partii czwartej.

Grigor Dimitrow trzeci rok z rzędu odpadł w I rundzie Rolanda Garrosa. W poniedziałek Bułgar, który na paryskich kortach nigdy nie pokonał przeciwnika z czołowej "50" światowego rankingu, w pięciu setach uległ oznaczonemu numerem 22. Viktorowi Troickiemu. Serb w II rundzie zagra ze swoim rodakiem, Dusanem Lajoviciem, który ograł Denisa Kudlę.

Bez strat w 1/32 finału zameldował się Milos Raonić. Kanadyjczyk pokonał 6:3, 6:2, 7:6(5) Janko Tipsarevicia, serwując dziesięć asów, posyłając 41 zagrań kończących, trzykrotnie wywalczając breaka i jeden raz oddając podanie. Kolejnym przeciwnikiem Raonicia, turniejowej "ósemki", będzie Adrian Mannarino. Francuz w poniedziałek wygrał 6:4, 2:6, 6:2, 6:4 z Michaiłem Kukuszkinem.

Jack Sock skutecznie dokończył przerwany w niedzielę przez opady deszczu pojedynek z Robinem Haase, wygrywając 6:3, 7:5, 3:6, 6:7(3), 6:2. O awans do III rundy Amerykanin zagra z innym tenisistą, któremu w poniedziałek do szczęścia wystarczył jeden wygrany set, Dustinem Brownem. Niemiecki kwalifikant wygrał pięciosetówkę z Dudim Selą.

W meczu tenisowych weteranów 37-letni Ivo Karlović pokonał 6:2, 7:6(7), 7:6(5) uwielbiającego grę na ceglanej mączce 35-latka Alberta Montanesa. W II rundzie rywalem Chorwata będzie młodszy od niego o 14 lat Jordan Thompson, który odprawił z kwitkiem serbskiego kwalifilikanta Laslo Djere.

W II rundzie dojdzie także do konfrontacji Jeremy'ego Chardy'ego z Adamem Pavlaskiem. Francuz okazał się lepszy od Leonardo Mayera, natomiast Czech, "szczęśliwy przegrany" z eliminacji, odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym, ogrywając Roberto Carballesa w pięciu setach.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu mężczyzn 12,032 mln euro
poniedziałek, 23 maja

I runda gry pojedynczej mężczyzn:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) - Lukas Rosol (Czechy) 4:6, 6:1, 3:6, 6:3, 6:4
Milos Raonić (Kanada, 8) - Janko Tipsarević (Serbia) 6:3, 6:2, 7:6(5)
Viktor Troicki (Serbia, 22) - Grigor Dimitrow (Bułgaria) 2:6, 6:3, 5:7, 7:5, 6:3
Jack Sock (USA, 23) - Robin Haase (Holandia) 6:3, 7:5, 3:6, 6:7(3), 6:2
Ivo Karlović (Chorwacja, 27) - Albert Montanes (Hiszpania) 6:2, 7:6(7), 7:6(5)
Jeremy Chardy (Francja, 30) - Leonardo Mayer (Argentyna) 6:4, 3:6, 6:4, 6:2
Adrian Mannarino (Francja) - Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:4, 2:6, 6:2, 6:4
Taro Daniel (Japonia) - Martin Klizan (Słowacja) 3:6, 4:6, 7:5, 6:4, 3:0 i krecz
Dustin Brown (Niemcy, Q) - Dudi Sela (Izrael) 6:7(5), 6:4, 7:6(5), 4:6, 6:4
Jordan Thompson (Australia, WC) - Laslo Djere (Serbia, Q) 6:3, 6:4, 7:5
Adam Pavlasek (Czechy, LL) - Roberto Carballes (Hiszpania, Q) 6:2, 4:6, 6:3, 1:6, 6:1