ATP Cincinnati: Andy Murray uniknął dyskwalifikacji. Pierwszy finał Marina Cilicia (wideo)

Andy Murray i Marin Cilić zmierzą się ze sobą w niedzielnym finale turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Cincinnati. Brytyjczyk pokonał Milosa Raonicia 6:3, 6:3, natomiast Chorwat zwyciężył Grigora Dimitrowa 4:6, 6:3, 7:5.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / TANNEN MAURY

Deszcz rozdawał karty w sobotniej sesji wieczornej, ale rewanżu za finał Wimbledonu nie było. Już w pierwszym gemie Milos Raonić popełnił dwa podwójne błędy, a kiedy po 10-minutowej przerwie spowodowanej kiepską pogodą gra została wznowiona, wicelider przełamał jego serwis. Andy Murray nie oddał prowadzenia, choć Kanadyjczyk miał parę break pointów. Partię otwarcia zwieńczył drugim przełamaniem, w dziewiątym gemie.

W drugim secie gra się wyrównała, ale tenisista z Kraju Klonowego Liścia nie uniknął błędów. Przy stanie 3:4 najpierw posłał pierwszy serwis w... trybuny, po czym przegrał parę ważnych wymian. Podający na mecz w dziewiątym gemie Murray może mówić o szczęściu, bowiem sfrustrowany prostym błędem kopnął piłkę tak, że omal nie ustrzelił głównego sędziego. Gdyby trafił w arbitra, ten mógłby Brytyjczyka zdyskwalifikować za niesportowe zachowanie.
Statystyki meczu Andy'ego Murraya z Milosem Raoniciem Statystyki meczu Andy'ego Murraya z Milosem Raoniciem
Kiedy Murray ochłonął, pewnie zwieńczył pojedynek przy trzeciej piłce meczowej. Gdy panowie kończyli po 90 minutach mecz, deszcz znów dał znać o sobie. Mimo tego Brytyjczyk odniósł 50. zwycięstwo w sezonie i w niedzielę powalczy w swoim 60. finale o 40. tytuł w karierze. Z Raoniciem wygrał w głównym cyklu po raz siódmy z rzędu, dzięki czemu poprawił bilans ich rywalizacji na 8-3.

Więcej emocji było w drugim półfinale. Marin Cilić i Grigor Dimitrow rozegrali zaledwie gema, zanim nad położonymi w Mason kortami przeszła ulewa. Gra została wznowiona po ponad dwugodzinnej przerwie, a Chorwat powrócił ze stanu 0-1 w setach, by pokonać Bułgara 4:6, 6:3, 7:5. Dzięki temu Cilić wystąpi w pierwszym finale zawodów rangi ATP World Tour Masters 1000. Mecz zakończył o godz. 1:35 w nocy, dlatego nie będzie miał dużo czasu na regenerację. Finał bowiem zostanie rozegrany w niedzielę o godz. 16:00 czasu lokalnego (22:00 czasu polskiego).

27-letni Cilić będzie się starał o 15. singlowe mistrzostwo w głównym cyklu. Na tytuł czeka od październikowego triumfu w Moskwie. W obecnym sezonie przegrał już finały w Marsylii (z Nickiem Kyrgiosem) i Genewie (ze Stanem Wawrinką). Z Murrayem grał wcześniej 13 razy i zwyciężył tylko dwukrotnie - w IV rundzie US Open 2009 i ćwierćfinale w Rotterdamie w 2014 roku. Brytyjczyk okazał się w obecnym sezonie lepszy od Chorwata w półfinale imprezy na trawnikach londyńskiego Queen's Clubu w stosunku 6:3, 4:6, 6:3.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)