US Open: demonstracja siły Simony Halep, kolejne rozczarowanie Any Ivanović

Rumunka Simona Halep rozbiła 6:0, 6:2 Belgijkę Kirsten Flipkens w I rundzie wielkoszlemowego US Open. Z imprezą pożegnała się Serbka Ana Ivanović.

PAP/EPA / TANNEN MAURY

Simona Halep (WTA 5) była o krok od zwycięstwa 6:0, 6:0. W szóstym gemie II seta zmarnowała piłkę meczową robiąc podwójny błąd. Kirsten Flipkens (WTA 56) w ostatnich miesiącach pokonała Garbine Muguruzę (Majorka) i Venus Williams (igrzyska olimpijskie), ale z Rumunką znów nie nawiązała walki. Było to piąte spotkanie obu tenisistek i Belgijka zdobyła łącznie 27 gemów. W ciągu 59 minut Halep posłała 22 kończące uderzenia i popełniła 15 niewymuszonych błędów. Flipkens naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

W II rundzie dojdzie do konfrontacji dwóch finalistek Rolanda Garrosa. Rywalką Halep będzie Lucie Safarova (WTA 44), która wygrała 6:4, 6:4 z Darią Gawriłową (WTA 45). Przy 6:4, 5:2 Czeszka zmarnowała trzy piłki meczowe i po raz pierwszy dała się przełamać. Spotkanie zakończyła w 10. gemie II partii, ale nie przyszło jej to łatwo, bo wcześniej odparła break pointa. W ciągu 88 minut zanotowano jej 26 kończących uderzeń i 20 niewymuszonych błędów. Gawriłowa miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek. Australijka zaserwowała sześć asów, ale też popełniła dziewięć podwójnych błędów.

Halep w finale Rolanda Garrosa grała w 2014 roku, a Safarova w ubiegłym sezonie. Obie przegrały po trzysetowych bojach: Rumunka z Marią Szarapową, a Czeszka z Sereną Williams. W czwartek dojdzie do ich piątej konfrontacji. W 2011 roku w Toronto górą była Safarova, a trzy kolejne mecze (Norymberga 2013, Indian Wells i Cincinnati 2014) wygrała Halep.

Kolejny zawód przeżyła Ana Ivanović (WTA 31). W meczu z Denisą Allertovą  (WTA 89) Serbka dwa razy serwowała, aby wygrać seta, przy 5:4 i 6:5. W I partii prowadziła 5:3, a w 12. gemie zmarnowała piłkę setową. Była liderka rankingu uległa Czeszce 6:7(4), 1:6 po 78 minutach. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2008 spotkanie zakończyła z 17 kończącymi uderzeniami i 41 niewymuszonymi błędami na koncie. Ivanović poniosła piątą porażkę z rzędu. Ostatnie zwycięstwo odniosła w czerwcu na Majorce, gdy pokonała Hiszpankę Sarę Sorribes.

US Open nie będzie miło wspominać Daria Kasatkina (WTA 24), która przegrała 4:6, 6:2, 2:6 z Qiang Wang (WTA 62). W trwającym równo dwie godziny spotkaniu Rosjanka wykorzystała siedem z 16 break pointów, a sama własne podanie oddała osiem razy. Półfinalistka tegorocznego Rolanda Garrosa Kiki Bertens (WTA 22) uległa 3:6, 6:2, 4:6 Anie Konjuh (WTA 92). Chorwatka spotkanie zakończyła efektowną kombinacją skrótu i woleja.

Debiutująca w US Open Richel Hogenkamp (WTA 165) pokonała 6:2, 7:5 Heather Watson (WTA 73). Holenderka obroniła dwie piłki setowe w 10. gemie II seta. Jarosława Szwiedowa (WTA 52) wygrała 6:2, 6:3 z Larą Arruabarreną (WTA 91). W II rundzie Kazaszka wróciła z 0:2. Caroline Garcia (WTA 33) zdobyła cztery gemy od 2:4 w III partii i zwyciężyła 4:6, 6:3, 4:6 Pauline Parmentier (WTA 63).

Timea Babos (WTA 34) pokonała 5:7, 6:3, 7:5 Barbarę Haas (WTA 141). Mecz obfitował w zwroty akcji. W I secie Węgierka nie wykorzystała prowadzenia 5:2, a w III partii wróciła ze stanu 0:4.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)