Challenger Szczecin: Marcin Gawron nie przeszedł kwalifikacji. Pierwszy faworyt postraszony

Żaden z 13 reprezentantów Polski nie przeszedł eliminacji do turnieju ATP Challenger Tour na kortach ziemnych w Szczecinie. W poniedziałek rozegrano pierwsze mecze głównej drabinki.

Rafał Smoliński
Marcin Gawron PAP / Marcin Bielecki / Marcin Gawron

Jedynym Polakiem w finale kwalifikacji był Marcin Gawron, ale w poniedziałek lepszy od niego okazał się Julian Reister. Nowosądeczanin wygrał pierwszego seta po tie breaku, w kolejnych miał przełamania, lecz na notowanego jeszcze trzy lata temu Niemca było to za mało.

Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów zwyciężył 6:7(4), 6:3, 6:2 i awansował do głównej drabinki Pekao Szczecin Open 2016. W jego ślady poszli także Niemiec Peter Torebko, Czech Petr Michnev i Estończyk Vladimir Ivanov. Wszyscy wywalczyli po pięć punktów do rankingu ATP.

W poniedziałek odbyły się pierwsze mecze głównej drabinki. Problemy miał rozstawiony z "dwójką" Inigo Cervantes, aktualnie 76. singlista globu. Włoch Federico Gaio postawił mu bardzo trudne warunki. Mimo porażki po tie breaku w partii otwarcia, w drugim secie był lepszy o dwa przełamania.

Hiszpan chwilowo opanował sytuację w trzeciej odsłonie, lecz oddał prowadzenie, gdy podawał na mecz. Dopiero w 12. gemie, po dwóch godzinach i 35 minutach, wykorzystał meczbola i pokonał Gaio 7:6(6), 1:6, 7:5. O miejsce w ćwierćfinale zmierzy się w środę z Constantem Lestienne'em. Francuz zwyciężył w I rundzie swojego rodaka Axela Michona 6:4, 7:5.