ATP Sankt Petersburg: imponujący debiut Stana Wawrinki, Michaił Jużny pokonał Janko Tipsarevicia

Stan Wawrinka w znakomitym stylu w dwóch setach pokonał Lukasa Rosola w meczu II rundy rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sankt Petersburgu. Swoje środowe pojedynki wygrali także Michaił Jużny i Roberto Bautista.

Marcin Motyka
PAP/EPA / TANNEN MAURY

Stan Wawrinka zaliczył imponujący debiut w turnieju ATP w Sankt Petersburgu. Szwajcar, który przed przed dziesięcioma dniami zwyciężył w w wielkoszlemowym US Open, w meczu II rundy Sankt Petersburg Open pokonał 6:3, 6:1 Lukasa Rosola, dominując od pierwszej do ostatniej piłki. W ciągu 58 minut gry lozańczyk posłał osiem asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 24 z 25 rozegranych punktów, ani razu nie został przełamany i wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów.

Dla Wawrinki to szóste zwycięstwo z Rosolem w szóstej konfrontacji, w tym czwarte w obecnym sezonie. - Jestem zaskoczony, że poszło mi tak dobrze. Jak na pierwszy mecz w turnieju zagrałem świetnie. Rosol nie jest łatwym rywalem, w przeszłości rozegraliśmy kilka wyrównanych spotkań. Staram się utrudniać mu grę, zmieniając rytm i tempo akcji - mówił Helwet, który w ćwierćfinale zagra z lepszym z serbskiego boju pomiędzy Dusanem Lajoviciem a Viktorem Troickim.

W innym spotkaniu 1/8 finału faworyt był o krok od porażki. Rozstawiony z numerem czwartym Roberto Bautista miał bardzo trudną batalię z Ricardasem Berankisem, ale ostatecznie pokonał Litwina 4:6, 6:1, 7:6(2) po godzinie i 55 minutach

W środę rozegrano także mecze I rundy. W najciekawszym, starciu dwóch weteranów, 34-letni Michaił Jużny po bardzo interesującym spotkaniu wygrał 6:3, 7:5 z młodszym o dwa lata Janko Tipsareviciem. - W pierwszym secie kontrolowałem mecz. W drugim poczułem się zmęczony, więc wiedziałem, że nie mogę dopuścić do trzeciej partii. Musiałem grać swój tenis: zmieniać rytm i często atakować przy siatce - mówił Rosjanin, który w II rundzie zagra z broniącym tytułu Milosem Raoniciem. - Milos to doskonały tenisista. Nie przez przypadek jest w czołówce. Jeżeli będę dobrze serwował, to będę miał z nim szansę - dodał moskwianin.

Prócz Jużnego, zwycięstwa odnieśli także inni reprezentanci gospodarzy. Andriej Rublow wyeliminował Michaiła Kukuszkina i w 1/8 finału stanie naprzeciw Joao Sousy, który ograł 3:6, 6:4, 7:5 Radu Albota, natomiast w rosyjskiej konfrontacji Andriej Kuzniecow okazał się lepszy od Jewgienija Donskoja. W nagrodę 25-latek z Tuły o ćwierćfinał powalczy z Tomasem Berdychem.

Sankt Petersburg Open, Sankt Petersburg (Rosja)