Mistrzostwa WTA: Dominika Cibulkova skopiowała osiągnięcie Agnieszki Radwańskiej

Dominika Cibulkova powtórzyła osiągnięcie Agnieszki Radwańskiej z ubiegłego roku. Słowaczka do końca drżała o wyjście z grupy, ale wygrała Mistrzostwach WTA w Singapurze.

PAP/EPA / WALLACE WOON

W 2015 roku Agnieszka Radwańska przegrała z Marią Szarapową (6:4, 3:6, 4:6) i z Flavią Pennettą (6:7, 4:6). Aby wyjść z grupy krakowianka potrzebowała dwusetowego zwycięstwa nad Simoną Halep i wygranej 2-0 Rosjanki z Włoszką. Polka Rumunkę pokonała 7:6(5), 6:1 wracając z 1-5 w tie breaku I seta. Szarapowa w starciu z Pennettą straciła sześć gemów. Turniej Radwańska zakończyła z bilansem meczów 3-2 i z tytułem. W półfinale i finale wygrała po trzysetowych bataliach, odpowiednio z Garbine Muguruzą i Petrą Kvitovą.

W 46. edycji Mistrzostw WTA wyczyn Radwańskiej skopiowała Dominika Cibulkova. Słowaczka rozpoczęła od porażek z Andżeliką Kerber (6:7, 6:2, 3:6) i Madison Keys (1:6, 4:6). Przed ostatnimi grupowymi meczami tenisistka z Bratysławy potrzebowała własnego zwycięstwa w dwóch partiach nad Halep i swoją część zadania wykonała (6:3, 7:6). Musiała jednak jeszcze liczyć na pomoc liderki rankingu, która nie straciła seta z Keys i dzięki temu Cibulkova awansowała do półfinału.

W sobotę Słowaczka wróciła z 2:4 w III secie pokonała 1:6, 7:6(5), 6:4 Swietłanę Kuzniecową. W niedzielnym finale Słowaczka wygrała 6:3, 6:4 z Kerber i wywalczyła największy tytuł w karierze. Drugi rok z rzędu Mistrzostwa WTA wygrała zawodniczką, która do półfinału awansowała z bilansem meczów 1-2. To są jedyne takie dwa przypadki od 2003 roku, gdy na stałe wprowadzono fazę grupową.

Tenisistki, które w Mistrzostwach WTA wyszły z grupy z bilansem meczów 1-2 (od 2003 roku):

Rok Tenisistka Wyniki w fazie pucharowej
2009 Venus Williams wygrana z Janković w półfinale, porażka z S. Williams w finale
2011 Wiera Zwonariowa porażka z Azarenką w półfinale
2013 Jelena Janković porażka z S. Williams w półfinale
2014 Agnieszka Radwańska porażka z Halep w półfinale
2015 Petra Kvitova wygrana z Szarapową w półfinale, porażka z Radwańską w finale
2015 Agnieszka Radwańska zwycięstwa nad Muguruzą w półfinale i Kvitovą w finale
2016 Dominika Cibulkova zwycięstwa nad Kuzniecową w półfinale i Kerber w finale

Słowaczka została też siódmą tenisistką, która przegrała co najmniej jeden mecz w grupie i zdobyła tytuł. Dołączyła do Marii Szarapowej (2004, z 2-1 w fazie grupowej), Amelie Mauresmo (2005, z 2-1), Justine Henin (2006, z 2-1), Kim Clijsters (2010, z 2-1), Sereny Williams (2014, z 2-1), Agnieszki Radwańskiej (2015, z 1-2).

Cibulkova zapisała się na kartach historii jako pierwsza od czasu Petry Kvitovej (2011) tenisistką, która w debiucie wygrała Mistrzostwa WTA. Finalistka Australian Open 2014 w imprezie wystąpiła jako trzecia Słowaczka. Karinie Habsudovej (1996) i Danieli Hantuchovej (2002, 2007) nie udało się awansować do półfinału. Dzięki triumfowi w Singapurze Cibulkova przesunie się z ósmego na piąte miejsce w rankingu. Nigdy wcześniej nie udało się jej zakończyć sezonu w Top 10.

Czy Dominika Cibulkova wygra wielkoszlemowy turniej?