Finały ATP World Tour: ciężki los debiutantów. Milos Raonić wyrównał porachunki z Gaelem Monfilsem

Najpierw Dominic Thiem, a wieczorem Gael Monfils. Debiutujący w Finałach ATP World Tour tenisiści nie mieli udanej niedzieli. Francuz przegrał 3:6, 4:6 z Kanadyjczykiem Milosem Raoniciem, który odniósł pierwsze zwycięstwo w kończącym sezon Masters.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / IAN LANGSDON

W warunkach halowych nie można sobie pozwolić na utratę serwisu w pojedynku z Milosem Raoniciem, ponieważ może to mieć opłakane skutki. Tymczasem Gael Monfils właśnie w ten sposób rozpoczął spotkanie z reprezentantem Kraju Klonowego Liścia. W drugim gemie dał się zaskoczyć świetnym returnom rywala, a przy break poincie popełnił podwójny błąd. Wywalczonej przewagi Kanadyjczyk nie oddał i pewnie zwyciężył w partii otwarcia 6:3.

Taktyka Raonicia w drugiej odsłonie nie uległa zmianie. Gdy tylko Francuz przestał trafiać w karo serwisowe, jego przeciwnik uruchamiał return i starał się długimi, płaskimi uderzeniami uzyskać przewagę na korcie. Monfils oczywiście popisywał się swoimi nietuzinkowymi zagraniami, za co londyńska publiczność nagradzała go brawami, lecz takie przebłyski nie mogły odwrócić losów spotkania.

Kanadyjczykowi, który przed Finałami ATP World Tour narzekał na uraz prawego uda, bardzo zależało na szybkim zakończeniu pojedynku. W pierwszym i trzecim gemie drugiego seta Francuz odparł jednak break pointy. Skapitulował dopiero przy stanie 3:3, kiedy Raonić przechytrzył go przy siatce świetnym bekhendowym minięciem. O powrocie do gry nie mogło być mowy, bowiem urodzony w Podgoricy tenisista tracił we własnych gemach serwisowych maksymalnie dwa punkty.

Po 85 minutach było już po wszystkim. Raonić zwyciężył 6:3, 6:4 i wyrównał na 3-3 bilans pojedynków z Monfilsem. W 2016 roku Kanadyjczyk pokonał Francuza już po raz trzeci, gdyż wcześniej uczynił to Australian Open oraz Indian Wells. W sezonie 2014 Raonić doznał w kończącym sezon Masters porażek w fazie grupowej z Rogerem Federerem i Andym Murrayem, po czym wycofał się z dalszej rywalizacji z powodu kontuzji prawego uda. Tym razem wygrał pierwszy mecz w dwóch setach i we wtorek spotka się z Novakiem Djokoviciem, który w niedzielnej sesji dziennej pokonał debiutującego w Londynie Dominica Thiema 6:7(10), 6:0, 6:2.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)