Finały ATP World Tour: Dominic Thiem lepszy od Gaela Monfilsa w meczu debiutantów

Dominic Thiem w trzech setach pokonał Gaela Monfilsa w meczu drugiej kolejki Grupy B rozgrywanych na korcie twardych w hali w Londynie Finałów ATP World Tour.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ANDY RAIN

Gael Monfils i Dominic Thiem przystąpili do wtorkowego meczu po porażkach w pierwszej kolejce. Francuz w dwóch setach uległ Milosowi Raoniciowi, natomiast Austriak w trzech partiach przegrał z Novakiem Djokoviciem. Obaj więc wiedzieli, że muszą wygrać, bo w przypadku kolejnej wpadki, mogą stracić szansę na awans do półfinału.

Zarówno Monfils, jak i Thiem to debiutanci w Finałach ATP World Tour. I na korcie było to widać. Mecz był nierówny. Obaj grali falami, nie potrafili przez dłuższy czas prezentować swojego optymalnego poziomu.

Pierwszą partię w niespełna 30 minut Thiem wygrał 6:3, decydujące przełamanie zdobywając w szóstym gemie. W drugiej z kolei na korcie dominował Monfils. Paryżanin uzyskał dwa breaki i pewnie zwyciężył 6:1.

Trzecia partia wtorkowego widowiska była najciekawsza i najbardziej wyrównana. Obaj skupiali się na utrzymywaniu własnego serwisu, bo zdawali sobie sprawę, że każda strata podania może kosztować ich porażkę.

Szli łeb w łeb, ale to Thiem miał nieznaczną przewagę. Monfils sprawiał wrażenie tenisisty, który w każdym momencie może sam siebie doprowadzić do katastrofy. I tak też było. O ile w ósmym gemie Francuz wybronił się ze stanu 15-40, o tyle o dziesiątym będzie chciał jak najszybciej zapomnieć. Popełnił trzy podwójne błędy serwisowe, co dało piłkę meczową Austriakowi, przy której posłał bekhend w aut.

Pojedynek trwał 89 minut. W tym czasie Thiem zaserwował trzy asy, trzykrotnie oddał podanie, wykorzystał trzy z ośmiu break pointów, posłał 20 zagrań kończących i popełnił 19 niewymuszonych błędów. Monfilsowi tymczasem zapisano osiem asów, 30 winnerów i 23 błędy własne.

Dla 23-latkiem Thiema to premierowy w karierze wygrany mecz w Finałach ATP World Tour. Austriak został najmłodszym tenisistą, który wygrał pojedynek w imprezie Masters od 2009 roku, gdy Novak Djoković wygrał z Rafaelem Nadalem.

Tym samym Thiem po dwóch kolejkach ma na koncie jedno zwycięstwo i jedną porażkę. Monfils natomiast przegrał oba dotychczas rozegrane mecze i jeżeli w wieczornym spotkaniu (początek o godz. 21:00 czasu polskiego) Djoković pokona Raonicia, Francuz straci szansę na wyjście z Grupy Ivana Lendla.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)