Finały ATP World Tour: Novak Djoković z perfekcyjnym bilansem w półfinale

W inauguracyjnym meczu ostatniej kolejki zmagań w Grupie B rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie Finałów ATP World Tour Novak Djoković w dwóch setach pokonał Davida Goffina, który zastąpił kontuzjowanego Gaela Monfilsa.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ANDY RAIN

Teoretycznie był to mecz o "pietruszkę". Po zwycięstwach z Dominikiem Thiemem i Milosem Raoniciem Novak Djoković miał już zapewniony awans do półfinału Masters, i to z pierwszego miejsca w Grupie im. Ivana Lendla. Ale w Finałach ATP World Tour nie ma spotkań o nic. W każdym pojedynku tenisiści walczą o punkty do rankingu i premię finansową, a belgradczyk przecież rywalizuje z Andym Murrayem o pierwsze miejsce w światowej klasyfikacji na zakończenie sezonu 2016.

Pierwotnie Djoković w czwartek miał zmierzyć się z Gaelem Monfilsem. Francuz jednak po dwóch porażkach wycofał się z londyńskiego turnieju z powodu kontuzji żeber. Jego miejsce zajął rezerwowy David Goffin, dla którego był to debiut w imprezie kończącej sezon.

Ten mecz miał zdecydowanego faworyta. Był nim oczywiście Djoković. I Serb nie zawiódł, odnosząc pewne i łatwe zwycięstwo.

Mimo że w pierwszym secie Djoković popełnił więcej podwójnych błędów serwisowych (cztery) niż posłał uderzeń kończących (trzy) jego przewaga nie podlegała dyskusji. Wicelider rankingu ATP w czwartym gemie wywalczył przełamanie, w szóstym, po podwójnym błędzie Goffina, dołożył kolejnego breaka i zwyciężył 6:1.

Druga partia nic nie zmieniła w obrazie gry. Osobą dyktującą warunki na korcie wciąż był Djoković. Serb ponownie wywalczył dwa przełamania, ale tym razem Goffin zapisał na swoim koncie o jednego gema więcej niż w inauguracyjnej odsłonie.

Dla Serba to 30. w karierze wygrany mecz w Finałach ATP World Tour. Więcej zwycięstw ma czterech tenisistów: Roger Federer (52), Ivan Lendl (39), Boris Becker (36) i Pete Sampras (35).

Pojedynek trwał zaledwie 69 minut. W tym czasie Djoković zaserwował trzy asy, zagrał siedem uderzeń kończących, popełnił 17 niewymuszonych błędów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał cztery z sześciu break pointów i łącznie zdobył 62 punkty, o 20 więcej od rywala. Goffinowi natomiast zapisano jednego asa, 11 winnerów i 21 błędów własnych.

Tym samym Djoković z perfekcyjnym bilansem trzech zwycięstw i ani jednej porażki awansował do półfinału tegorocznej edycji Finałów ATP World Tour. Serb po raz czwarty w karierze wyszedł z grupy w turnieju Masters bez porażki. Poprzednio dokonał tego w sezonach 2012-14 i wówczas triumfował w całej imprezie.

- Zagrałem lepiej niż w dwóch poprzednich meczach. To dobry znak - powiedział tenisista z Belgradu, który siódmy raz w karierze, w tym piąty z rzędu, awansował do 1/2 finału Masters.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)