Serena Williams jako szósta tenisistka zwyciężyła w Melbourne Park bez straty seta

Serena Williams wygrała Australian Open 2017 bez straty seta. Amerykanka dołączyła do pięciu innych tenisistek, które w Melbourne Park triumfowały z bilansem partii 14-0. W XXI wieku w taki sposób zwyciężyła jeszcze tylko Rosjanka Maria Szarapowa.

PAP/EPA / LYNN BO BO

W drodze po tytuł w Australian Open 2017 Serena Williams pokonała kolejno Belindę Bencić, Lucie Safarovą, Nicole Gibbs, Barborę Strycovą, Johannę Kontę, Mirjanę Lucić-Baroni i Venus Williams. W siedmiu meczach Amerykanka straciła łącznie 42 gemy.

W XX wieku bez straty seta tytuł w Melbourne zdobyła jeszcze tylko Maria Szarapowa. W 2008 roku Rosjanka przeszła przez turniej w ekspresowym tempie. Oddała łącznie 32 gemy Jelenie Kostanić Tosić, Lindsay Davenport, Jelenie Wiesninie, Jelenie Dementiewej, Justine Henin, Jelenie Janković i Anie Ivanović.

Poza tym w Melbourne Park bez przegranego seta w siedmiu meczach triumfowały Niemka Steffi Graf (1988, 1989 i 1994), Francuzka Mary Pierce (1995), Szwajcarka Martina Hingis (1997) oraz Amerykanka Lindsay Davenport (2000).

2017 Serena Williams (USA) 42

Wygrywając 23. wielkoszlemowy turniej, siódmy w Melbourne (wcześniej 2003, 2005, 2007, 2009, 2010 i 2015), Serena zapewniła sobie odzyskanie pozycji numer jeden na świecie. Amerykanka została też samodzielną liderką, jeśli chodzi o liczbę najważniejszych triumfów w Erze Otwartej (od 1969). Wcześniej współdzieliła to miano z Niemką Steffi Graf. Więcej tytułów (24, z czego 13 przed 1969 rokiem, czyli w epoce tenisa amatorskiego) zdobyła tylko Margaret Smith Court.

Melbourne Park areną zmagań w Australian Open jest od 1988 roku. W latach 1972-1987 impreza rozgrywana była w Kooyong Lawn Tennis Club. Wcześniej tenisiści rywalizowali w Christchurch i Hastings w Nowej Zelandii oraz w Brisbane, Adelajdzie i Sydney w Australii. Pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 1905 roku w Warehouseman's Cricket Ground (obecna nazwa Albert Reserve Tennis Centre) w Melbourne. Do 1987 roku Australian Open rozgrywano na trawie, a od 1988 walka toczy się na nawierzchni twardej.

Czy Serena Williams osiągnie granicę 25 wielkoszlemowych tytułów?