ITF Bergamo: Iga Świątek z drugim trofeum w zawodowej karierze

Iga Świątek wygrała halowy turniej ITF o puli nagród 15 tys. dolarów rozgrywany na kortach ziemnych we włoskim Bergamo. W sobotnim finale pokonała w dwie godziny i osiem minut zawodniczkę gospodarzy Martinę di Giuseppe 6:4, 3:6, 6:3.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Jack Thomas / Na zdjęciu: Iga Świątek

Sobotni finał różnił się od pozostałych spotkań, jakie w głównej drabince zawodów w Bergamo rozegrała Iga Świątek (WTA 835). 15-letnia tenisistka warszawskiej Legii nie straciła tym razem zaledwie dwóch gemów, ale miała sporo problemów z wygrywaniem własnych serwisów.

W partii otwarcia Martina di Giuseppe (WTA 348) przełamała dwukrotnie i prowadziła już nawet 4:2. Rozstawiona z drugim numerem zawodniczka gospodarzy nie poszła jednak za ciosem. Przegrała cztery kolejne gemy i w efekcie całego seta w stosunku 4:6.

Włoszka nie popełniła tego błędu w drugiej partii, w której również wysunęła się na 4:2. Świątek starała się odrobić stratę, lecz rywalka nie oddała serwisu i sama zadała decydujący cios. W dziewiątym gemie przełamała po raz kolejny, dzięki czemu wyrównała stan pojedynku.

Polka nie zamierzała jednak ustępować przeciwniczce. Trzeciego seta otworzyła przełamaniem i wywalczoną przewagę utrzymała już do samego końca. W siódmym gemie zdobyła drugiego breaka, lecz nie zwieńczyła pojedynku serwisem. Dokonała tego kilka minut później przy podaniu Włoszki, wykorzystując ku temu drugiego meczbola.

To drugi tytuł utalentowanej Polki w zawodowej karierze. Z pierwszego cieszyła się w październiku 2016 roku na halowych kortach twardych w Sztokholmie. Świątek wywalczyła w Bergamo 12 punktów do rankingu WTA. Starająca się o piąte singlowe trofeum w karierze 26-letnia di Giuseppe dopisze do swojego dorobku siedem punktów do światowej klasyfikacji.

Internazionali di Bergamo - Trofeo FAIP - Perrel, Bergamo (Włochy)
ITF Women's Circuit, kort ziemny w hali, pula nagród 15 tys. dolarów
sobota, 18 lutego

finał gry pojedynczej:

Iga Świątek (Polska, Q) - Martina di Giuseppe (Włochy, 2) 6:4, 3:6, 6:3

Oglądaj półfinały i finał tenisowego turnieju ATP w Buenos Aires NA ŻYWO w kanałach Eleven Sports i Eleven Extra na elevensports.pl lub u takich operatorów jak nc+, Cyfrowy Polsat, UPC, Vectra, Toya, INEA czy Netia.

Czy Iga Świątek zadebiutuje w 2017 roku w Top 300?