WTA Bogota: Francesca Schiavone dała jeszcze jeden koncert, ósmy tytuł Włoszki

Włoszka Francesca Schiavone pokonała 6:4, 7:5 Hiszpankę Larę Arruabarrenę i została mistrzynią turnieju WTA International w Bogocie.

PAP/EPA / Leonardo Munoz

36-letnia Francesca Schiavone (WTA 168) po tym sezonie zakończy karierę, ale nie przestaje zadziwiać. Włoszka wygrała 6:4, 7:5 z Larą Arruabarreną (WTA 65) i wywalczyła tytuł w Bogocie. W poniedziałek mistrzyni Rolanda Garrosa 2010 awansuje na 104. miejsce w rankingu. W II secie finału Schiavone wróciła z 3:5 i obroniła cztery piłki setowe.

W drugim gemie meczu Arruabarrena oddała podanie robiąc dwa podwójne błędy. Po utrzymaniu serwisu do zera Schiavone prowadziła 3:0. Hiszpanka mogła zbliżyć się na 2:3, ale Włoszka od 15-40 zdobyła cztery punkty, ostatni dropszotem. Kolejne cztery szanse na przełamanie tenisistka z Barcelony miała w siódmym gemie. Przy pierwszej wyrzuciła forhend, a przy drugiej, trzeciej i czwartej Schiavone popisała się pięknymi zagraniami (dwie akcje przy siatce i odwrotny kros forhendowy). W dziewiątym gemie Włoszka oddała podanie wyrzucając bekhend, a w 10. zmarnowała dwie piłki setowe, ale kończący return dał jej trzecią. Set dobiegł końca, gdy lob Arruabarreny wylądował poza kortem.

W gemie otwarcia II partii Schiavone od 15-40 zdobyła cztery punkty, ale w trzecim Arruabarrena uzyskała przełamanie głębokim forhendem wymuszającym błąd. Hiszpanka miała okazję na 5:2, ale Włoszka obroniła się bekhendem po linii. W dziewiątym gemie mistrzyni Rolanda Garrosa 2010 odparła trzy piłki setowe, a w 10. jeszcze jedną efektowną kombinacją głębokiego returnu i forhendu. Schiavone poszła za ciosem i genialnym slajsem uzyskała dwie piłki mistrzowskie przy 6:4, 6:5. Wykorzystała już pierwszą odwrotnym krosem forhendowym.

W trwającym godzinę i 40 minut meczu Schiavone obroniła 12 z 14 break pointów, a sama wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie. Włoszka długimi momentami prezentowała swój najlepszy tenis. Świetnie funkcjonował jej jednoręczny bekhend oraz slajs. Do tego dołożyła koncertową grę przy siatce, a w kluczowych momentach I i II seta różnicę zrobiła skutecznym returnem. Naliczono jej 28 kończących uderzeń i 21 niewymuszonych błędów. Arruabarrena miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

Schiavone zdobyła ósmy singlowy tytuł w głównym cyklu, pierwszy od lutego 2016 roku, gdy triumfowała w Rio de Janeiro. Dla Arruabarreny był to drugi finał w Bogocie. W 2012 roku pokonała Aleksandrę Panową. W ubiegłym sezonie Hiszpanka zdobyła drugie trofeum po zwycięstwie nad Moniką Niculescu.

Claro Open Colsanitas, Bogota (Kolumbia)