ATP Madryt: łatwa wygrana Rafaela Nadala nad Nickiem Kyrgiosem. Zmarnowane meczbole Grigora Dimitrowa

Zapowiadany jako hit pojedynek Rafaela Nadala z Nickiem Kyrgiosem okazał się jednostronny. Ciekawie było za to na korcie Arantxy Sanchez Vicario, na którym do ćwierćfinału turnieju ATP w Madrycie po obronie pięciu meczboli awansował Dominic Thiem.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / KIKO HUESCA

Jeszcze na początku pojedynku Nick Kyrgios sprawiał wrażenie tenisisty, który może w czwartek zaszkodzić Rafaelowi Nadalowi. Grał agresywnie i dopóki trafiał w kort, był dla Hiszpana realnym zagrożeniem. Ale z czasem pojawiły się proste błędy, a tego na mączce Rafa nigdy nie daruje. W całym meczu Australijczyk miał ich aż 29, natomiast jego rywal zaledwie 10.

W partii otwarcia faworyt gospodarzy przełamał w szóstym gemie i tylko kilka mocnych podań uchroniło Kyrgiosa od utraty serwisu przy stanie 2:5. Nadal wygrał ostatecznie premierowego seta w stosunku 6:3. W drugiej odsłonie Australijczyk nie poruszał się już wystarczająco dobrze i szybko zrobiło się 4:0 dla zawodnika z Majorki. Tenisista z Canberry z trudem utrzymał wówczas serwis, by po nieco ponad 70 minutach przegrać gładko 3:6, 1:6.

Nadal, który z trudem pokonał Kyrgiosa w zeszłym roku w Rzymie, tym razem uczynił to z wyjątkową łatwością. Dzięki temu powalczy w piątek o półfinał imprezy Mutua Madrid Open, a jego przeciwnikiem będzie David Goffin. Zaledwie trzy tygodnie temu Rafa był lepszy od Belga w półfinale turnieju w Monte Carlo, gdzie sięgnął po 10. mistrzostwo.

Na korcie Manolo Santany nie było emocji, ale interesujące było spotkanie na obiekcie im. Arantxy Sanchez Vicario. Każdy set pojedynku rozstawionego z "12" Grigora Dimitrowa z oznaczonym "ósemką" Dominikiem Thiemem miał podobny przebieg - wygrywał go zawodnik, który musiał odrabiać stratę przełamania.

W trzeciej partii decydujący okazał się tie break, w którym było już 6-3 dla Bułgara. Żadnego z trzech meczboli nie było mu jednak dane wykorzystać. Po zmianie stron tenisista z Chaskowa zmarnował jeszcze dwie piłki meczowe i wówczas do akcji wkroczył Austriak. Półfinalista Rolanda Garrosa 2016 wykorzystał drugą okazję do zwieńczenia spotkania i trwający ponad dwie godziny i 30 minut pojedynek wygrał 4:6, 6:4, 7:6(9).

O miejsce w półfinale madryckich zawodów Thiem powalczy w piątek z Borną Coriciem, z którym ma rachunki do wyrównania. Zdolny Chorwat odprawił w czwartek lidera rankingu ATP Andy'ego Murraya. Z Thiemem zmierzy się po raz drugi w obecnym sezonie, bowiem wcześniej zwyciężył go w II rundzie turnieju w Miami.