ATP Madryt: Dominic Thiem pokonał Bornę Coricia w meczu dwóch szczęściarzy

Dominic Thiem uzupełnił stawkę półfinalistów rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Madrycie. W ćwierćfinale Austriak w dwóch setach pokonał Bornę Coricia.

Marcin Motyka
PAP/EPA / JUANJO MARTIN

I Borna Corić, i Dominic Thiem z pewnością nie mogli narzekać na brak szczęścia w tegorocznej edycji turnieju ATP w Madrycie. Chorwat wszedł do drabinki jako tzw. "szczęśliwy przegrany z eliminacji" i jako pierwszy w historii lucky looser dotarł aż do ćwierćfinału, pokonując po drodze m.in. lidera światowej klasyfikacji Andy'ego Murraya. Austriak natomiast był jedną nogą poza zawodami w spotkaniu III rundy z Grigorem Dimitrowem, lecz ograł Bułgara, broniąc pięciu meczboli.

Od początku piątkowego meczu ton grze nadawał Thiem, który robił to, czego w meczu z Coriciem nie potrafił Murray - dyktował warunki, przejmował inicjatywę i spychał rywala do defensywy. Pierwszy set został bardzo łatwo wygrany przez Austriaka. 6:1 z dwoma przełamaniami.

Druga partia była o wiele bardziej wyrównana, ale i tak decydujące słowo należało do Thiema. Rozstrzygający moment nastąpił w siódmym gemie, kiedy to wspaniałym forhendem trafionym w linię boczną tenisista z Wiener-Neustadt uzyskał breaka. Corić miał pretensje do sędziego Mohameda Lahyaniego, ale nieuzasadnione, bo zagranie Austriaka trafiło w kort.

Mecz trwał 79 minut. W tym czasie Thiem nie posłał asa, ale przy własnym podaniu wygrał 78 proc. rozegranych akcji. Dodatkowo zapisał na swoim koncie 21 zagrań kończących, 11 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 62 punkty, o 19 więcej od rywala. Z kolei Coriciowi naliczono jednego asa, 17 winnerów i 20 pomyłek własnych.

Dla Thiema to pierwszy w karierze awans do półfinału turnieju rangi ATP World Tour Masters 1000. O finał (w sobotę, nie wcześniej niż o godz. 21:30) Austriak zagra z innym debiutantem na poziomie 1/2 finału zmagań złotej serii Pablo Cuevasem, z którym przegrał przed dwoma laty w II rundzie Rolanda Garrosa.