ATP Rzym: Juan Martin del Potro pokonał Grigora Dimitrowa, Nicolas Almagro rywalem Rafaela Nadala

Juan Martin del Potro w trzech setach wygrał z Grigorem Dimitrowem w hicie I rundy rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. Inauguracyjnym rywalem Rafaela Nadal został Nicolas Almagro.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ETTORE FERRARI

Juan Martin del Potro wrócił na kort po dwutygodniowej przerwie. Argentyńczyk wycofał się z turniejów w Estoril i Madrycie, ponieważ wrócił do ojczyzny, by uczestniczyć w pogrzebie dziadka. W I rundzie imprezy w Rzymie trafił na trudnego rywala - Grigora Dimitrowa, z którym jednak lubi i potrafi grać. Del Potro wygrał cztery cztery poprzednie mecze z Bułgarem, a w poniedziałek pokonał go po raz piąty, tym razem 3:6, 6:2, 6:3.

- Myślę, że przez cały mecz grałem dobrze. Zwłaszcza w drugim i trzecim secie, kiedy uderzałem mocniej z bekhendu i lepiej serwowałem - powiedział Del Potro, dla którego to pierwszy wygrany mecz w Rzymie od 2013 roku. W II rundzie tenisista z Tandil zagra z Kyle'em Edmundem. Brytyjczyk w poniedziałek wyeliminował Joao Sousę.

Włoska publiczność licznie zgromadzona na korcie centralnym nie pomogła Andreasowi Seppiemu. Doświadczony reprezentant gospodarzy w dwóch setach przegrał z kwalifikantem Nicolásem Almagro. Kolejnym rywalem Hiszpana będzie jego rodak, siedmiokrotny triumfator zawodów na Foro Italico, Rafael Nadal, z którym ma bilans 1-14.

Porażkę poniósł także inny włoski posiadacz dzikiej karty Stefano Napolitano, który nie sprostał Viktorowi Troickiemu. Serb w poniedziałkowym meczu zapisał na swoim koncie sześć asów, dwa przełamania, 32 zagrania kończące i 31 niewymuszonych błędów i zwyciężył 7:6(1), 6:2.

W amerykańskim pojedynku Jared Donaldson nie wykorzystał wielkiej szansy na pokonanie Ryana Harrisona. 20-latek z Kalifornii prowadził 6:2 i 5:3, a mimo to przegrał 6:2, 6:7(0), 3:6. Harrison (w poniedziałek siedem asów, cztery breaki i 27 uderzeń wygrywających), który poniedziałkowy mecz zakończył 19 minut po północy, nie będzie miał wiele czasu na odpoczynek. Spotkanie 1/16 finału z Marinem Ciliciem rozegra już we wtorek.

Do II rundy awansował także Florian Mayer. Niemiec oddał tylko sześć gemów Thiago Monteiro i w nagrodę w meczu o awans do kolejnej fazy Internazionali BNL d'Italia stanie naprzeciw Johna Isnera.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
ATP World Tour Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 4,273 mln dolarów
poniedziałek, 15 maja

I runda gry pojedynczej:

Juan Martin del Potro (Argentyna) - Grigor Dimitrow (Bułgaria, 10) 3:6, 6:2, 6:3
Kyle Edmund (Wielka Brytania) - Joao Sousa (Portugalia) 6:3, 6:4
Florian Mayer (Niemcy) - Thiago Monteiro (Brazylia, Q) 6:4, 6:2
Ryan Harrison (USA) - Jared Donaldson (USA, LL) 2:6, 7:6(0), 6:3
Viktor Troicki (Serbia) - Stefano Napolitano (Włochy, WC) 7:6(1), 6:2
Nicolas Almagro (Hiszpania, Q) - Andreas Seppi (Włochy, WC) 7:6(6), 6:3

wolne losy: Andy Murray (Wielka Brytania, 1); Novak Djoković (Serbia, 2); Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3); Rafael Nadal (Hiszpania, 4); Milos Raonic (Kanada, 5); Marin Cilić (Chorwacja, 6); Kei Nishikori (Japonia, 7); Dominic Thiem (Austria, 8)

Kto awansuje do III rundy turnieju ATP w Rzymie?