WTA Strasburg: Daria Gawriłowa w ćwierćfinale po dreszczowcu, Ashleigh Barty rozbiła Camilę Giorgi

Australijka Daria Gawriłowa pokonała 6:3, 6:7(5), 6:4 Rosjankę Jelizawietę Kuliczkową i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA International w Strasburgu.

PAP/EPA / CLAUDIO ONORATI

Daria Gawriłowa (WTA 25) miała w II rundzie bardzo trudną przeprawę z Jelizawietą Kuliczkową (WTA 192). W I secie było tylko jedno przełamanie, które reprezentantka Australii uzyskała w drugim gemie. W II partii z 1:5 doprowadziła do tie breaka, a w nim nie wykorzystała prowadzenia 3-1. W decydującej odsłonie Gawriłowa wróciła z 1:4 i zapewniła sobie zwycięstwo po dwóch godzinach i 16 minutach.

Kuliczkowa popełniła dziewięć podwójnych błędów, po trzy w każdym secie. W meczu było 12 przełamań, z czego siedem na korzyść Gawriłowej. Australijce naliczono 37 kończących uderzeń i 10 niewymuszonych błędów. Rosjanka miała 33 piłki wygrane bezpośrednio i 19 pomyłek. Było to trzecie spotkanie obu tenisistek i po raz drugi lepsza okazała się Gawriłowa.

21-letnia Kuliczkowa to podwójna mistrzyni (w singlu i deblu) juniorskiego Australian Open 2014. W dorosłej karierze Rosjanka najlepiej do tej pory zaprezentowała się w 2015 roku. Doszła wówczas do czterech ćwierćfinałów (Kuala Lumpur, Katowice, Seul, Tiencin) i zadebiutowała w Top 100 rankingu. Jej życiowy rezultat w wielkoszlemowej imprezie to III runda Australian Open 2016.

Gawriłowa awansowała do trzeciego w tym roku ćwierćfinału na korcie ziemnym, po Rabacie i Rzymie. Kolejną jej rywalką będzie Ashleigh Barty (WTA 84), która rozbiła 6:3, 6:0 Camilę Giorgi (WTA 99). W ciągu 62 minut Włoszka popełniła pięć podwójnych błędów. Zmarnowała dwa break pointy, a sama cztery razy oddała podanie. Pięć lat temu w Traralgon (ITF) Barty pokonała Gawriłową 7:5, 7:5 w ich jedynym do tej pory meczu.

Shelby Rogers (WTA 55) wygrała 6:4, 6:4 z Qiang Wang (WTA 50). Chinka zaserwowała siedem asów, ale też trzy razy oddała podanie. Amerykanka zdobyła o pięć punktów więcej niż jej rywalka (61-56). Następną przeciwniczką ćwierćfinalistki Rolanda Garrosa 2016 będzie Shuai Peng (WTA 39), z którą ma bilans meczów 1-1. Siedem lat temu w I rundzie US Open górą była Chinka. W 2014 roku w kwalifikacjach w Montrealu ze zwycięstwa cieszyła się Rogers.

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja),
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
środa, 24 maja

II runda gry pojedynczej:

Daria Gawriłowa (Australia, 7) - Jelizawieta Kuliczkowa (Rosja, Q) 6:3, 6:7(5), 6:4
Shelby Rogers (USA) - Qiang Wang (Chiny) 6:4, 6:4
Ashleigh Barty (Australia, Q) - Camila Giorgi (Włochy, Q) 6:3, 6:0

Kto zwycięży w ćwierćfinale turnieju WTA w Strasburgu?