Roland Garros: Simona Halep po raz pierwszy lepsza od Tatjany Marii, szybka porażka Eugenie Bouchard

Rumunka Simona Halep pokonała 6:4, 6:3 Niemkę Tatjanę Marię i awansowała do III rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu.

PAP/EPA / ETTORE FERRARI

Dla Simona Halep (WTA 4) to ósmy występ w Rolandzie Garrosie. Janie Cepelovej i Tatjanie Marii (WTA 102) oddała łącznie 12 gemów. W Paryżu Rumunka osiągnęła jedyny do tej pory wielkoszlemowy finał (2014). Tenisistka z Konstancy po raz trzeci zmierzyła się z Niemką. W 2009 roku dwa razy uległa Malek, bo takie jest panieńskie nazwisko 29-latki.

Skutecznie broniąca się Maria (głębokie, wysokie piłki oraz sporo slajsów) długo stawiała opór Halep. Niemka miała break pointy, w sumie cztery, na 3:1. Nie potrafiła ich jednak wykorzystać, przy jednym z nich fatalnie przestrzeliła smecza. Halep ostatecznie wyrównała na 2:2 efektownym forhendem. Później nastąpiła seria obustronnych przełamań i przy stanie 5:4 Rumunka serwowała. Wynik seta na 6:4 ustaliła minięciem forhendowym po krosie.

W gemie otwarcia II seta Maria odparła dwa break pointy za pomocą skrótów - pierwszy był kończący, a drugim wymusiła na rywalce błąd. Przy 1:1 oddała podanie podwójnym błędem. Niemka mogła odrobić stratę przełamania, ale minimalnie wyrzuciła forhend w długiej wymianie i jej animusz zgasł. W dziewiątym gemie Halep zaliczyła jeszcze jedno przełamanie. Spotkanie dobiegło końca, gdy Maria wyrzuciła forhend.

W trwającym 82 minuty meczu Halep obroniła pięć z siedmiu break pointów, a sama pięć razy przełamała rywalkę. Rumunka posłała 23 kończące uderzenia i popełniła 19 niewymuszonych błędów. Marii naliczono 18 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki. W III rundzie finalistka Rolanda Garrosa 2014 zmierzy się z Darią Kasatkiną, którą w ubiegłym roku pokonała w Miami w ich jedynym do tej pory meczu.

Odpadła półfinalistka imprezy z 2014 roku Eugenie Bouchard. (WTA 57) Kanadyjka urwała zaledwie trzy gemy Anastasiji Sevastovej (WTA 19). W ciągu 59 minut Łotyszka wykorzystała siedem z dziewięciu break pointów. Naliczono jej 21 kończących uderzeń i 11 niewymuszonych błędów. Bouchard miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Kolejny trzysetowy mecz ma za sobą Jelena Wiesnina (WTA 15). W I rundzie Rosjanka męczyła się z Brazylijką Beatriz Haddad Maią. W czwartek pokonała 4:6, 6:3, 6:0 Varvara Lepchenko (WTA 68). W trwającym dwie godziny i cztery minuty meczu mistrzyni turnieju w Indian Wells wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Carla Suarez.

Mariana Duque (WTA 115) wróciła z 1:6, 0:2 i pokonała 1:6, 6:3, 8:6 Magdalenę Rybarikovą (WTA 192). W III secie Słowaczka z 3:5 wyrównała na 5:5 po obronie piłki meczowej. Po trzech kolejnych przełamaniach, Kolumbijka utrzymała podanie do 15. W III rundzie dojdzie do konfrontacji dwóch tenisistek z Ameryki Południowej, bo rywalką Duque będzie Veronica Cepede Royg.

W starciu dwóch reprezentantek gospodarzy Caroline Garcia (WTA 27) pokonała 7:5, 6:4 Chloe Paquet (WTA 260). W I secie niżej notowana reprezentantka gospodarzy z 2:4 wyrównała na 4:4, ale w końcówce wyszedł jej brak doświadczenia. W II partii było tylko jedno przełamanie, które Garcia uzyskała w 10. gemie. Kolejną jej rywalką będzie Su-Wei Hsieh.