ATP Montreal: trzysetowe zwycięstwa Davida Goffina i Sama Querreya, Denis Shapovalov obronił meczbole

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / PETER SCHNEIDER /
PAP/EPA / PETER SCHNEIDER /

David Goffin w trzech setach pokonał Yuichiego Sugitę w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Montrealu. Na pełnym dystansie we wtorek walczyli także Sam Querrey i Denis Shapovalov, który obronił meczbole.

David Goffin pragnie odbudować swoją dyspozycję po kontuzji stawu skokowego, której doznał podczas Rolanda Garrosa. W dwóch ostatnich startach (w Umagu i w Gstaad) odpadał w ćwierćfinałach po porażkach z niżej notowanymi rywalami. W Montrealu też niewiele zabrakło, aby doznał niespodziewanej przegranej W meczu I rundy z Yuichim Sugitą przetrwał jednak trudne momenty i zwyciężył 4:6, 6:1, 6:4.

W kolejnej fazie rozstawionego z numerem dziewiątym Goffina będzie czekać konfrontacja z innym rywalem z Azji, Hyeonem Chungiem. Koreańczyk na otwarcie po tie breaku trzeciego seta okazał się lepszy od doświadczonego Feliciano Lopeza.

Duże kłopoty we wtorek miał także Sam Querrey. Amerykanin, ubiegłotygodniowy mistrz imprezy w Los Cabos, po dwóch godzinach i 18 minutach pokonał kwalifikanta Vincenta Millota 4:6, 7:6(4), 7:5, choć w decydującej partii przegrywał ze stratą przełamania. W II rundzie Querrey stanie naprzeciw oznaczonego "dziewiątką" Jo-Wilfrieda Tsongi, z którym ma bilans 2-4, w tym 1-2 na kortach twardych.

Również Pablo Carreno musiał odrabiać straty i rozegrał trzy sety. Hiszpan, turniejowa "12", wygrał z Karenem Chaczanowem 3:6, 6:3, 6:2, wykorzystując cztery z sześciu break pointów.

W euforię miejscową publiczność wprawił Denis Shapovalov, wielka nadzieja kanadyjskiego tenisa. 18-latek, zeszłoroczny triumfator juniorskiego Wimbledonu, w tie breaku drugiej odsłony obronił cztery piłki meczowe i po dwuipółgodzinnej batalii ograł 4:6, 7:6(8), 6:4 Rogerio Dutrę Silvę. W nagrodę Shapovalov powalczy o III rundę z Juanem Martinem del Potro.

Z kolei inauguracyjnym rywalem najwyżej rozstawionego Rafaela Nadala został Borna Corić, z którym Hiszpan wygrał tylko jedno z trzech dotychczas rozegranych spotkań. We wtorek 20-letni Chorwat oddał tylko sześć gemów starszemu o 15 lat Michaiłowi Jużnemu, "szczęśliwemu przegranemu" z eliminacji.

Jużny odpadł, ale do II rundy awansował inny "lucky loser", Ernesto Escobedo. Amerykanin wszedł do głównej drabinki w zastępstwie Tomasa Berdycha, który wycofał się z powodu kontuzji żebra, i ograł 7:6(4), 6:4 Nikołoza Basilaszwilego. W 1/16 finału 21-letni Escobedo zmierzy się z Robinem Haase.

W II rundzie zameldował się też Paolo Lorenzi. 35-letni Włoch wygrał 7:6(3), 0:6, 6:2 z młodszym o 16 lat Francesem Tiafoe'em. Następnym przeciwnikiem Lorenziego będzie Nick Kyrgios, turniejowa "16".

Rogers Cup, Montreal (Kanada) ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 4,662 mln dolarów wtorek, 8 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

David Goffin (Belgia, 9) - Yuichi Sugita (Japonia) 4:6, 6:1, 6:4 Pablo Carreno (Hiszpania, 11) - Karen Chaczanow (Rosja) 3:6, 6:3, 6:2 Hyeon Chung (Korea Południowa) - Feliciano Lopez (Hiszpania) 6:1, 4:6, 7:6(3) Paolo Lorenzi (Włochy) - Frances Tiafoe (USA) 7:6(3), 0:6, 6:2 Sam Querrey (USA) - Vincent Millot (Francja, Q) 4:6, 7:6(4), 7:5 Borna Corić (Chorwacja) - Michaił Jużny (Rosja, LL) 6:2, 6:4 Denis Shapovalov (Kanada, WC) - Rogerio Dutra Silva (Brazylia) 4:6, 7:6(8), 6:4 Ernesto Escobedo (USA, LL) - Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) 7:6(4), 6:4

wolne losy: Rafael Nadal (Hiszpania, 1); Roger Federer (Szwajcaria, 2); Dominic Thiem (Austria, 3); Alexander Zverev (Niemcy, 4); Milos Raonić (Kanada, 6); Grigor Dimitrow (Bułgaria, 7); Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 8)

Kto awansuje do III rundy turnieju ATP w Montrealu?