ATP Montreal: Kei Nishikori zmarnował cztery meczbole w starciu z Gaelem Monfilsem. Odpadł także Juan Martin del Potro

Kei Nishikori nie wykorzystał czterech piłek meczowych i po tie breaku trzeciego seta przegrał z Gaelem Monfilsem w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Montrealu. Odpadł też Juan Martin del Potro.

Marcin Motyka
PAP/EPA / TATYANA ZENKOVICH

Pewnie nawet sam Kei Nishikori nie wie, jakim cudem przegrał w II rundzie turnieju ATP w Montrealu z Gaelem Monfilsem. Rozstawiony z numerem piątym Japończyk uległ Francuzowi 7:6(4), 5:7, 6:7(6), choć zwycięstwo miał na wyciągnięcie ręki. W drugim secie prowadził bowiem już 5:2, a w trzecim 5:3. Dodatkowo w tie breaku decydującej partii nie wykorzystał aż czterech piłek meczowych.

Monfils, który pokonał Nishikoriego pierwszy raz w karierze w czwartej konfrontacji, w środę pięciokrotnie został przełamany, a sam wykorzystał sześć z dziesięciu break pointów. W 1/8 finału rywalem Francuza został Roberto Bautista, turniejowa "12".

Tak się rodzą przyszłe wielkie gwiazdy. Na korcie centralnym w Montrealu 18-letni Denis Shapovalov, zeszłoroczny juniorski mistrz Wimbledonu, odniósł największy sukces w historii swoich zawodowych występów. Ku uciesze miejscowej publiczności, nastolatek z Kanady sensacyjnie pokonał 6:3, 7:6(4) mistrza US Open 2009, Juana Martina del Potro.

- To dla mnie niesamowity dzień. Juan Martin jest moim wielkim wzorem i cieszę się, że udało mi się go pokonać. Muszę podziękować publiczności, która była wspaniała i dodawała mi energii - powiedział Shapovalov, który w ciągu 103 minut gry zaserwował 11 asów, posłał 24 zagrania kończące, popełnił 29 niewymuszonych błędów i uzyskał cztery przełamania.

Po fatalnej pierwszej połowie 2017 roku David Ferrer powoli wraca na właściwe tory. W środę odniósł największe zwycięstwo w obecnym sezonie, pokonując 7:6(7), 3:6, 6:1 aktualnie 19. zawodnika rankingu ATP Jacka Socka. O awans do ćwierćfinału Hiszpan powalczy z Rogerem Federerem, z którym grał dotychczas 16 razy i nigdy nie wygrał.

Grigor Dimitrow udanie zainaugurował zmagania w Rogers Cup 2017. Na korcie Banque Nationale Bułgar ograł 6:3, 3:6, 6:3 Mischę Zvereva. Rozstawiony z numerem siódmym Dimitrow (w środę sześć asów, cztery przełamania i 30 uderzeń wygrywających) w III rundzie zmierzy się z Robinem Haase.

Do 1/8 finału awansował także Kevin Anderson, który pokonał 6:3, 7:6(6) oznaczonego numerem 11. Pablo Carreno, w drugiej partii broniąc setbola. W ciągu 101 minut gry tenisista z RPA zaserwował aż 14 asów i zdobył 68 proc. rozegranych punktów przy własnym podaniu.