US Open: podwójny triumf Yibinga Wu, Amanda Anisimova najlepszą juniorką

Chińczyk Yibing Wu i Amerykanka Amanda Anisimova wygrali juniorski US Open 2017 na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Yibing Wu, mistrz juniorskiego US Open 2017 Getty Images / Abbie Parr / Yibing Wu, mistrz juniorskiego US Open 2017

W finale gry pojedynczej juniorów doszło do starcia dwóch najwyżej rozstawionych tenisistów. Yibing Wu (nr 2) pokonał 6:4, 6:4 Axela Gellera (nr 1). W I secie było tylko jedno przełamanie, które Chińczyk uzyskał na 5:4. W II partii Argentyńczyk z 1:5 zbliżył się na 4:5 po obronie sześciu piłek meczowych. W 10. gemie 17-latek z Hangzhou utrzymał podanie do 15 i zapewnił sobie tytuł.

W trwającym 80 minut meczu obaj tenisiści zaserwowali po sześć asów. Wu obronił cztery z pięciu break pointów, a sam wykorzystał trzy z siedmiu szans na przełamanie. Chińczykowi naliczono 31 kończących uderzeń i 30 niewymuszonych błędów. Geller miał 16 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

Wu został podwójnym mistrzem US Open 2017, bo zwyciężył również w deblu w parze Yu-Hsiou Hsu. W finale Chińczyk i Tajwańczyk obronili piłkę meczową i pokonali 6:4, 5:7, 11-9 Japończyków Toru Horie i Yutę Shimizu. Dla Hsu to trzeci wielkoszlemowy tytuł w deblu w 2017 roku. Triumfował w Australian Open (z Lingxim Zhao) i Wimbledonie (z Axelem Gellerem).

W finale singla dziewcząt Amanda Anisimova zatrzymała 13-letnią Cori Gauff i rozbiła ją 6:0, 6:2. W ciągu 65 minut 17-latka z Aventura odparła trzy z czterech break pointów, a sama sześć razy przełamała rywalkę. Naliczono jej 20 kończących uderzeń i 27 niewymuszonych błędów. Gauff miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Dla Anisimovej to pierwszy wielkoszlemowy tytuł. W 2016 roku wystąpiła w finale Rolanda Garrosa i przegrała z Rebeką Masarovą.

Triumfatorkami gry podwójnej juniorek zostały najwyżej rozstawione Olga Danilović i Marta Kostiuk, które pokonały 6:1, 7:5 Chorwatkę Leę Bosković i Chinkę Xiyu Wang. W II partii Serbka i Ukrainka wróciły z 2:5 po obronie trzech piłek setowych. Dla pierwszej z nich to trzeci wielkoszlemowy tytuł, po Rolandzie Garrosie 2016 (z Paulą Arias) i Wimbledonie 2017 (z Kają Juvan). Kostiuk w styczniu triumfowała w Australian Open w singlu.

finał gry podwójnej juniorów:

Yu-Hsiou Hsu (Tajwan, 1) / Yibing Wu (Chiny, 1) - Toru Horie (Japonia) / Yuta Shimizu (Japonia) 6:4, 5:7, 11-9

finał gry podwójnej juniorek:

Olga Danilović (Serbia, 1) / Marta Kostiuk (Ukraina, 1) - Lea Bosković (Chorwacja) / Xiyu Wang (Chiny) 6:1, 7:5

Czy Amanda Anisimova wygra w przyszłości wielkoszlemowy turniej w zawodowym tenisie?