ATP Tokio: zwycięski powrót Milosa Raonicia, Dominic Thiem odpadł w I rundzie

Powracający do rozgrywek po dwumiesięcznej przerwie Milos Raonić w dwóch setach pokonał Viktora Troickiego w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Tokio. Z zawodami już po pierwszym meczu pożegnał się Dominic Thiem.

Marcin Motyka
Milos Raonić PAP/EPA / PETE MAROVICH / Na zdjęciu: Milos Raonić

Milos Raonić wrócił na kort po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją nadgarstka, przez którą opuścił wielkoszlemowy US Open. Kanadyjczyk we wtorek rozegrał pierwszy mecz od początku sierpnia i imprezy w Montrealu. W I rundzie turnieju ATP w Tokio pokonał 6:3, 6:4 Viktora Troickiego, podwyższając na 6-1 bilans bezpośrednich konfrontacji z Serbem.

Co zrozumiałe, Raonić był daleki od optymalnej formy, ale zaprezentował wszystkie swoje atuty. Grał agresywnie i skutecznie. W ciągu 71 minut zaserwował 16 asów, przy własnym podaniu wygrał 68 proc. rozegranych wymian, ani razu nie został przełamany, wykorzystał dwie szanse na breaka oraz łącznie zdobył 59 punktów, o osiem więcej od rywala.

- To był dla mnie dobry mecz, by wrócić do rozgrywek i przystosować się do nowych warunków. Wciąż jednak nie wszystko jest idealnie. Nie mogłem z pełną mocą uderzać z bekhendu - powiedział Raonić, turniejowa "trójka". Kolejnym rywalem Kanadyjczyka będzie Yuichi Sugita, który wyeliminował Benoita Paire'a. Francuz z powodu zmęczenia poddał mecz po przegranym pierwszym secie.

Jesień to okres sezonu, kiedy Dominic Thiem regularnie zawodzi. W tym roku jest podobnie. We wtorek Austriak poniósł trzecią porażkę z rzędu. W I rundzie Rakuten Japan Open Tennis Championships przegrał 6:4, 6:7(5), 4:6 ze Steve'em Johnsonem.

Pokonanie aktualnego siódmego w rankingu Thiema to dla Johnsona największe zwycięstwo w karierze i zarazem trzecie nad rywalem z Top 10 klasyfikacji singlistów.

Za niespodziankę można także uznać porażkę Sama Querreya. Rozstawiony z numerem siódmym Amerykanin, tegoroczny półfinalista Wimbledonu i ćwierćfinalista US Open, w dwóch partiach uległ Richardowi Gasquetowi, wrześniowemu triumfatorowi challengera w Szczecinie. O ćwierćfinał Francuz powalczy z Yenem-Hsunem Lu. Tajwańczyk oddał ledwie cztery gemy grającemu z dziką kartą Taro Danielowi.

Do II rundy awansowali też Diego Schwartzman i Matthew Ebden. Oznaczony "ósemką" Argentyńczyk okazał się lepszy od Donalda Younga i w kolejnej fazie zagra z Bernardem Tomiciem, natomiast Australijczyk w zaległym meczu z poniedziałku wygrał 6:4, 6:3 z Ivo Karloviciem.

Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokio (Japonia)