Australian Open: do trzech razy sztuka. Magda Linette z awansem do II rundy

Magda Linette pokonała Jennifer Brady i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Australian Open na kortach twardych w Melbourne.

Magda Linette Getty Images / Pat Scala / Na zdjęciu: Magda Linette
W dwóch poprzednich sezonach Magda Linette odpadła w Melbourne w I rundzie. Tym razem Polka pokonała Jennifer Brady i odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo w turnieju głównym Australian Open.

Podwójny błąd i wpakowany w siatkę forhend kosztowały Linette stratę podania w pierwszym gemie. Brady była agresywniejsza, przejmowała inicjatywę. Poznanianka miała problem ze złapaniem rytmu, popełniała sporo błędów. Polka oddała serwis również w trzecim i piątym gemie. Amerykanka mogła I partię wygrać 6:0, ale zmarnowała piłkę setową wyrzucając forhend. Krosem forhendowym Linette wykorzystała break pointa. Zwrotu akcji jednak nie było. Brady wynik seta na 6:2 ustaliła asem.

W drugim gemie II seta Brady wróciła z 15-40. Linette grała dużo lepiej. Otwierała sobie kort głębokimi krosami, zmuszała rywalkę do biegania i wypracowywała sobie dużo dogodnych pozycji do kończenia wymian. Polka popełniała dużo mniej błędów, a Brady spisywana do defensywy nie radziła sobie dobrze. W 10. gemie świetny return dał poznaniance pierwszą piłkę setową. Zmarnowała ją wyrzucając forhend. Efektownym bekhendem uzyskała drugiego setbola. Set dobiegł końca, gdy Brady popełniła podwójny błąd.

W III partii Linette kontynuowała dobrą grę. Zmieniała kierunki, mieszała piłki krótkie i długie, sięgała po slajsa i czasem chodziła do siatki. Popisywała się świetną grą w defensywie, wyprowadzała zabójcze kontry oraz skutecznie atakowała. Efektowny forhend dał jej przełamanie na 3:1. Poznanianka mogła zakończyć mecz w ósmym gemie, ale Brady obroniła piłkę meczową kończącym uderzeniem. Po chwili przy własnym podaniu Polka zmarnowała kolejne dwa meczbole, ale w końcu dopięła swego. Spotkanie dobiegło końca, gdy Amerykanka wyrzuciła forhend.

W trwającym godzinę i 40 minut meczu Brady zaserwowała 10 asów, z czego pięć w I secie. Obie tenisistki uzyskały po trzy przełamania. Linette zdobyła o siedem punktów więcej od Amerykanki (84-77). Było to pierwsze spotkanie obu tenisistek.

W dwóch poprzednich sezonach Linette nie zdobyła seta w spotkaniach z Portorykanką Moniką Puig i reprezentantką Luksemburga Mandy Minellą. Za trzecim podejściem poznanianka wygrała mecz w głównej drabince Australian Open. Pokonała Brady, która w ubiegłym sezonie doszła w Melbourne oraz w US Open do IV rundy.

Linette została piątą Polką, która awansowała do II rundy w Melbourne. Dołączyła do Magdaleny Grzybowskiej, Marty Domachowskiej, Agnieszki Radwańskiej i Urszuli Radwańskiej.

Kolejną rywalką Linette będzie Rosjanka Daria Kasatkina. W środę dojdzie do pierwszej konfrontacji obu tenisistek.