Australian Open: czarny dzień Amerykanek. Venus Williams pokonana przez Belindę Bencić, odpadła Coco Vandeweghe

Już pierwszego dnia udział w Australian Open zakończyły Venus Williams i Coco Vandeweghe. Pierwsza przegrała z Belindą Bencić, a druga uległa Timei Babos.
Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Belinda Bencić

To nie jest dobry dzień dla Amerykanek w Australian Open. Odpadły Venus Williams (WTA 5) i Coco Vandeweghe (WTA 9), czyli odpowiednio finalistka i półfinalistka imprezy z ubiegłego roku. Wcześniej z turniejem pożegnała się również Sloane Stephens, mistrzyni US Open 2017.

Belinda Bencić (WTA 77) odradza się po problemach zdrowotnych. W I rundzie Australian Open Szwajcarka pokonała 6:3, 7:5 Venus Williams. Amerykanka nie obroni punktów za ubiegłoroczny finał w Melbourne. Było to piąte spotkanie obu tenisistek. W czterech poprzednich Bencić zdobyła w sumie 19 gemów.

W I secie Bencić od 2:3 zdobyła cztery gemy z rzędu. Przy 4:3 Szwajcarka odparła cztery break pointy, a po chwili wynik seta na 6:3 ustaliła przełamując rywalkę do zera. Cztery pierwsze gemy II partii padły łupem tenisistki returnującej. Przy 3:4 Williams wróciła z 15-40, ale w końcówce Bencić wykazała się stoickim spokojem. Mecz Szwajcarka zakończyła w 12. gemie ofensywną akcję wieńcząc forhendem.

Bencić naliczono 32 kończące uderzenia, o 10 więcej od Williams. Szwajcarka obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała pięć z 11 szans na przełamanie. Była siódma rakieta globu jest niepokonana od 16 meczów (według WTA Tour). Licząc Puchar Hopmana, z którego mecze nie są uwzględniane do bilansu głównego cyklu, Bencić wygrała 19 z ostatnich 20 spotkań. Jako jedyna pokonała ją w Perth Andżelika Kerber. W II rundzie jej rywalką będzie reprezentantka Tajlandii Luksika Kumkhum.

Coco Vandeweghe nie wykorzystała prowadzenia 4:2 w I secie i przegrała 6:7(4), 2:6 z Timeą Babos (WTA 51). Amerykanka wykorzystała tylko jedną z 10 szans na przełamanie. W ubiegłym roku doszła do dwóch wielkoszlemowych półfinałów, w Melbourne i Nowym Jorku. W II rundzie Węgierka zmierzy się z Carlą Suarez, pogromczynią Magdaleny Fręch.

W zadziwiających okolicznościach z turniejem pożegnała się Jekaterina Makarowa. (WTA 31). Dla Rosjanki prowadzenie 6:3, 4:0 oraz 5:2 w III secie okazało się za małe. Półfinalistka Australian Open 2015 przegrała 6:3, 4:6, 6:8 z Iriną-Camelią Begu (WTA 40). Dla tenisistki z Moskwy był to 11. występ w Melbourne i po raz pierwszy odpadła w I rundzie. Kolejną rywalką Rumunki będzie Petra Martić.

Odpadła Dominika Cibulkova (WTA 26), finalistka Australian Open 2014. Słowaczka przegrała 2:6, 2:6 z Kaią Kanepi (WTA 79). Estonka zaserwowała osiem asów i wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Posłała 28 kończących uderzeń, podczas gdy jej rywalka miała tylko sześć. Australian Open to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym Kanepi nie osiągnęła ćwierćfinału. Jej najlepszy rezultat w Melbourne to III runda z 2009 roku.