Australian Open: świetny występ Rafaela Nadala. Ivo Karlović - Yuichi Sugita 12:10 w piątym secie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Rafael Nadal

Rafael Nadal bez straty seta pokonał Leonardo Mayera w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2018. Ivo Karlović zaserwował 53 asy i wyszedł zwycięsko z niesamowitego boju z Yuichim Sugitą.

To miał być pierwszy sprawdzian dyspozycji Rafaela Nadala w Australian Open 2018. W II rundzie turnieju w Melbourne Hiszpan zmierzył się z dobrze serwującym, agresywnie grającym i zdolnym do sprawiania niespodzianek Leonardo Mayerem. I faktycznie nie był to łatwy mecz dla Nadala. Ale tenisista z Majorki pokazał się ze znakomitej strony. Zdobył wszystkie najważniejsze punkty, poza końcówką trzeciego seta, kiedy to został przełamany, nie miał momentu słabości i wygrał 6:3, 6:4, 7:6(4).

Mecz trwał dwie godziny i 38 minuty. W tym czasie Nadal zaserwował cztery asy, popełnił jeden podwójny błąd, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z 12 break pointów, posłał 40 zagrań wygrywających i łącznie zdobył 110 punktów, o 17 więcej od rywala. Mayerowi natomiast zapisano 15 asów i uderzeń kończących.

Wygrywając, Nadal podwyższył na 5-0 bilans bezpośrednich konfrontacji z Mayerem i 12. raz w karierze awansował do III rundy Australian Open. - Leo to bardzo trudny rywal, dlatego to dla mnie bardzo ważne zwycięstwo. Cieszę się, że awansowałem dalej, że jestem zdrowy i że mogę grać na Rod Laver Arena - powiedział Hiszpan, który o 1/8 finału powalczy z Damirem Dzumhurem. Bośniak w środę wyeliminował Johna Millmana.

Na korcie numer osiem niesamowity mecz rozegrali Ivo Karlović i Yuichi Sugita. Ostatecznie po czterech godzinach i 33 minutach Chorwat zwyciężył 7:6(3), 6:7(3), 7:5, 4:6, 12:10. Obaj przez cały pojedynek fenomenalnie serwowali. Karlović posłał 53 asy, przy własnym podaniu zdobył 85 proc. rozegranych punktów i jeden raz został przełamany. Z kolei Sugita zaserwował 16 asów i dwukrotnie oddał podanie.

38-letni Karlović został najstarszym tenisistą, który awansował do III rundy Australian Open, od 1978 roku, kiedy to w tej fazie zameldował się wówczas 44-letni Ken Rosewall. Kolejnym rywalem tenisisty z Zagrzebia będzie Andreas Seppi, z którym ma bilans 2-1.

W 1/16 finału znalazł się również Ryan Harrison. Amerykanin wygrał 6:4, 7:6(5), 6:4 z rozstawionym z numerem 31. Pablo Cuevasem. W następnej rundzie Harrison zmierzy się z oznaczonym "szóstką" Marinem Ciliciem.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 55 mln dolarów australijskich środa, 17 stycznia

II runda gry pojedynczej mężczyzn:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Leonardo Mayer (Argentyna) 6:3, 6:4, 7:6(4) Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, 28) - John Millman (Australia) 7:5, 3:6, 6:4, 6:1 Ryan Harrison (USA) - Pablo Cuevas (Urugwaj, 31) 6:4, 7:6(5), 6:4 Ivo Karlović (Chorwacja) - Yuichi Sugita (Japonia) 7:6(3), 6:7(3), 7:5, 4:6, 12:10